Krwistoborowik szatański znaleziony w Wielkopolsce. Jego lokalizacja zostanie tajemnicą

Po raz pierwszy na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych odkryto szatana - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Na tego wyjątkowego grzyba można trafić jedynie w kilkunastu miejscach w Polsce, dlatego jego lokalizacja pozostanie tajemnicą.
Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Krwistoborowik szatański to grzyb uznawany za gatunek krytycznie zagrożony. Występuje tylko w kilkunastu miejscach w Polsce. - Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - wskazał Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP).

Więcej informacji ze świata i kraju zobaczysz na stronie głównej Gazeta.pl.

Krwistoborowik szatański znaleziony w Wielkopolsce. Nadleśnictwo "otoczy go opieką"

Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Poznaniu Marlena Kowalkowska poinformowała,  że odkryty krwistoborowik jest pierwszym szatanem znalezionym na terenie poznańskiej dyrekcji. 

 - Lokalizacja stanowiska pozostaje niejawna, aby ochronić grzyby i ich otoczenie przed zniszczeniem. Oczywiście nadleśnictwo, na którego terenie został znaleziony, otoczy go opieką i zadba, by siedlisko tego niezwykłego grzyba przetrwało w spokoju - zapewniła kobieta.

Po czym poznać krwistoborowika szatańskiego? 

Jak sama nazwa wskazuje, krwistoborowik szatański należy do rodziny borowikowatych. Lubi ciepłe, liściaste lasy na glebach wapiennych. Średnica ich biało-szarych kapeluszy może mieć nawet 30 cm. Baryłkowaty trzon grzyba w odpowiednich warunkach zabarwia się na intensywnie krwistoczerwony kolor. Co ciekawe, jego miąższ sinieje pod wpływem dotyku. Trudno go pomylić ze znanymi prawdziwkami chociażby dlatego, że starzejące się osobniki wydzielają charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Słynie również ze swoich "szatańskich" właściwości - krwistoborowik szatański to grzyb trujący, jednak ze względu na nieliczne obszary występowania i nieprzyjemny zapach doniesienia o zatruciach tym gatunkiem są rzadkie. 

Więcej o: