Świętokrzyskie. Na Świętym Krzyżu stanie kolejny krzyż, 6-metrowy. "To ingerencja w zabytkową tkankę"

Przy sanktuarium na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich ma stanąć już niebawem sześciometrowy krzyż morowy. W ten sposób świętokrzyski wojewoda Zbigniew Koniuszy chce upamiętnić ofiary epidemii. Pomysł negują ekolodzy, mówią o ingerencji w tkankę zabytkowego obszaru, na którym ma stanąć: "To nieustanny plac budowy"

Postawienie krzyża morowego na Świętej Górze (szczyt w Górach Świętokrzyskich zw. też Łysą Górą, czy Łyścem, na którym znajduje się zespół klasztorny założony przez benedyktynów) wojewoda świętokrzyski i biskupi dwóch diecezji argumentują tradycją chrześcijańską. Z kolei Stowarzyszenie MOST, zajmujące się m.in. edukacją przyrodniczą apeluje o ochronę archeologiczną miejsca.

Zobacz wideo Świat już odczuwa zmiany klimatu. Tymczasem Unia Europejska podejmuje kolejne działania

Krzyż morowy upamiętniający ofiary epidemii stanie na Świętym Krzyżu

W ogłoszeniu podpisanym przez wojewodę świętokrzyskiego, biskupów Krzysztofa Nitkiewicza z diecezji sandomierskiej i Jana Piotrowskiego z diecezji kieleckiej, a także przełożonego klasztoru można przeczytać, że nowy krzyż, który zostanie postawiony przy klasztorze na Świętym Krzyżu, jest symbolem upamiętniania walki z epidemią.

"Czas pandemii, z którym przyszło nam się zmagać od 2020 roku, pozostanie na długo w zbiorowej pamięci, którą pragniemy przekazać przyszłym pokoleniom. Niewidzialny wróg zmienił nasz świat, kraj i nas samych, często w sposób bardzo bolesny, zabierając nam bliskich i przyjaciół, a wielu doświadczył ciężką chorobą."

Następnie nadawcy listu podkreślają: "Toczoną do tej pory batalię wygraliśmy. Wszystko to jednak okupione zostało ogromem wyrzeczeń, obowiązków i ograniczeń. Jako Polska byliśmy wzorem do naśladowania dla innych narodów, a my jako mieszkańcy Ziemi Świętokrzyskiej stanęliśmy na wysokości zadania."

Pożar w KaliforniiPożar Alisal w Kalifornii. "Wszystko w rękach wiatru" [ZDJĘCIA]

List przypomina, że krzyże morowe związane są z chrześcijańską tradycją i stawiane były od wieków na pamiątkę walki z epidemiami, a także w celu podziękowania Bogu za sprawowaną w tym czasie opiekę.

Sześciometrowy krzyż morowy zostanie postawiony już w niedzielę 24 października o godzinie 15. Ma być umieszczony po prawej stronie od wejścia głównego do klasztoru. Wykonany został z profili stalowych oraz wypełniony onyksem.

Stowarzyszenie MOST o postawieniu sześciometrowego krzyża

Postawienie morowego krzyża skomentowała również pozarządowa organizacja Stowarzyszenie MOST. Z ich wpisu umieszczonego na mediach społecznościowych wynika, że postrzegają krzyż jako zagrożenie dla tkanki obszaru, na którym ma zostać postawiony i przypominają o tym, że Łysiec jest objęty ochroną archeologiczną.

"Łysiec to nieustanny plac budowy. Oblaci co kilka miesięcy podejmują tam kolejne inicjatywy budowlane ingerujące w zabytkową tkankę tego wyjątkowego miejsca" - napisali na Facebooku.

Turyści nad Morskim OkiemŚwiętokrzyskie. Przewróciła się bryczka. Dzieci ranne, woźnica pijany

Organizacja dodała również: "Tym razem wojewoda świętokrzyski Koniusz, ten, który wypowiada się o wartościach przyrodniczych Łyśca, ale nie zna opinii naukowców na ten temat, postanowił wetknąć w Łysiec własny krzyż. Jakby dotąd mało ich było na tej świętej górze".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Stowarzyszenie poinformowało także, że w sobotę 23 października w obiekcie Geonatura Kielce odbędzie się konferencja naukowa, na której zostanie poruszony m.in. temat Łyśca.

Więcej o: