Silny wiatr w Polsce. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia meteorologiczne przed wichurami do 110 km/h

Przed nami kolejny dzień silnych wichur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla znacznej części kraju. W pasie nadmorskim porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 110 km/h, natomiast w zachodniej, centralnej i wschodniej Polsce będzie wiało w porywach do 90 km/h.
Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie [Oko na świat]

W czwartek 21 października przez Polskę przeszły potężne wichury. Porywy osiągały ponad 100 km/h, a tylko do godziny 21:00 Państwowa Straż Pożarna interweniowała 10 tys. razy. Jak na razie wiadomo o 18 osobach, które odniosły obrażenia oraz o czterech ofiarach śmiertelnych. Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że na tym nie koniec.

Wichura w Polsce. Zielona GóraWichury w Polsce. Wiatr przewraca tiry, na Bałtyku sztorm [ZDJĘCIA]

Wichury w Polsce. IMGW przedłuża ostrzeżenia drugiego stopnia

Według IMGW powieje także w piątek. Najniebezpieczniej ma być na nadmorskich terenach województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, gdzie wydane zostały alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Aktualne obostrzenia obowiązują kolejno do godziny 22:00 i 20:00. Synoptycy przewidują wystąpienie silnego wiatru, średnio od 30 do 50 km/h, w pasie nadmorskim od 45 do 65 km/h, a w porywach nawet do 110 km/h. "Wysoko w Tatrach porywy do 100 km/h, w Sudetach do 120 km/h" - dodaje IMGW.

Alerty drugiego stopnia informują o zagrożeniach zdrowia i życia, a także stratach materialnych. Zaleca się ostrożność i śledzenie bieżących komunikatów.

Więcej na temat pogody w Polsce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wichury w Polsce. Burza piaskowa w Wolsztynie utrudniała kierowcom jazdę [WIDEO]Wichury w Polsce. Burza piaskowa w Wolsztynie utrudniała kierowcom jazdę [WIDEO]

Ostrzeżenia IMGW: Alerty drugiego stopnia dla ośmiu województw

Znaczną część Polski obejmują także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Zostały one wydane dla województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Na tych terenach może wiać w porywach do 80-90 km/h. Możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Alerty obowiązują do godzin wieczornych i nocnych, przeważnie do 20:00-22:00.

Według prognoz ekspertów z IMGW, ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą zostać wydane także dla województwa lubelskiego i północnej części województwa świętokrzyskiego. Dodatkowo w północnej części kraju mogą wystąpić burze

Więcej o: