Dlaczego wstrzymano szczepienia Moderną w Szwecji i Danii? WHO bada sprawę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bada decyzję Szwecji i Danii o wstrzymaniu szczepień młodych ludzi przeciw COVID-19 preparatem firmy Moderna po pojawieniu się bardzo rzadkich przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Wkrótce wyda w tej sprawie komunikat - poinformowała w czwartek wiceszefowa WHO Mariangela Simao.

7 października Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) poinformował, że w związku z ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego, preparatu Moderny przeciwko koronawirusowi nie należy podawać mężczyznom w wieku poniżej 30 lat. Wcześniej szczepienia tym preparatem wśród młodych osób zawieszono w Szwecji oraz Danii.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

WHO analizuje możliwość dopuszczenia szczepień rosyjskim preparatem

Ponadto WHO podjęła ponownie analizę możliwości dopuszczenia w sytuacjach nadzwyczajnych szczepień rosyjskim preparatem Sputnik V. Prace te zawieszono wcześniej ze względu na "procedury prawne". Kolejne badania tego preparatu odbędą się w najbliższych tygodniach, gdy WHO otrzyma dodatkowe dane z badań klinicznych - wyjaśniła Simao podczas briefingu dla prasy.

Więcej informacji na temat COVID-19 na stronie głównej Gazeta.pl

W środę Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który promuje Sputnika V poza granicami Rosji, przekazał, że inspektorzy WHO mają udać się w niedługim czasie do Rosji, "by zakończyć ostatnie wymagane kontrole oraz zapoznać się z nowymi dokumentami" dotyczącymi preparatu".

Wcześniej w czwartek Reuters podał, że Europejska Agencja Leków (EMA) podejmie decyzję dotyczącą ewentualnego dopuszczenia w UE szczepionki Sputnik V najwcześniej w pierwszym kwartale 2022 roku.

Minister edukacji i nauki Czarnek komentuje list, który podpisał dziekan z KUL. "Jest mi wstyd"

EMA rozpoczęła oficjalny proces oceny rosyjskiej szczepionki w marcu br. Według pierwotnych założeń decyzja unijnego regulatora miała zapaść w maju lub czerwcu. Procedura dopuszczenia Sputnika V przedłuża się z powodu opóźnień ze strony Rosji w przesyłaniu wymaganych informacji dotyczących preparatu.

(PAP) fit/ akl/

Więcej o: