Wichury w Polsce. Burza piaskowa w Wolsztynie utrudniała kierowcom jazdę [WIDEO]

Lubuscy i Polscy Łowcy Burz udostępnili w czwartek nagranie otrzymane od jednego z fanów. Pan Leszek pokazał na nim, jakie warunki panowały wczesnym popołudniem w okolicy Wolsztyna (woj. wielkopolskie). Zarejestrował, jak przedzierał się samochodem przez piaskową zawieję, która spowodowała bardzo słabą widoczność.
Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info

"Tak niedawno wyglądały okolice Wolsztyna. Pojawiła się tam istna zamieć pyłowa związana z występowaniem bardzo silnego wiatru. Strefa najsilniejszego wiatru weszła niedawno nad obszar Polski. Szczególnie mocno w chwili obecnej wieje w woj. lubuskim i w wielkopolskim. Porywy wiatru osiągają tu ok. 100 km/h, co może wiązać się z lokalnymi szkodami, przerwami w dostawie prądu i innych mediów oraz utrudnieniami komunikacyjnymi. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności - niestety, pojawiły się już pierwsze doniesienia o wypadkach bezpośrednio związanych z wichurą" - przekazali Polscy Łowcy Burz.

Wichury w Polsce. Ponad 3 tysiące interwencji strażaków. Cztery osoby nie żyją

Czwartkowe wichury spowodowały mnóstwo zniszczeń i doprowadziły do śmierci czterech osób z Dolnego Śląska. Do godz. 14:30 strażacy z całej Polski interweniowali ponad 3,2 tys. razy, o czym poinformował bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, cytowany przez Polskie Radio Lublin za PAP. Najwięcej interwencji było w woj. dolnośląskim - 952, wielkopolskim - 684, lubuskim - 498, zachodniopomorskim - 464 i kujawsko-pomorskim - 211.

Więcej informacji o wichurach w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wichury w Polsce. RCB ostrzega i przypomina zasady bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega przed silnym wiatrem w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano. Alert został przesłany SMS-em do mieszkańców północnych regionów Polski, gdzie mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Centrum przypomina, by podczas wichury:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zamknąć okna i drzwi;
  • nie zatrzymywać się pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Więcej o: