"Biegunka", "duszności", "porażenia nerwu twarzy". Ogromne kolejki w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Uaktywniły się szybko i są wyjątkowo zjadliwe. Przez wirusy olsztyńscy lekarze mają ręce pełne roboty, a na oddziałach brakuje miejsc. - We wszystkich oddziałach szpitalnych mamy zajęte niemal 100 proc. łóżek - przyznaje Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Młodzi pacjenci często uskarżają się na duszności i wymagają tlenoterapii.

W olsztyńskich przychodniach i w szpitalach panuje olbrzymi tłok. - We wszystkich oddziałach szpitalnych mamy zajęte niemal 100 proc. łóżek – przyznaje Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w rozmowie z portalem www.olsztyn.com.pl. Jak przyznaje, wirusy uaktywniły się w tym roku wyjątkowo szybko.

Zazwyczaj szczyt zachorowań na infekcje wirusowe przypadał na przełomie stycznia i lutego. W tym roku pojawił się już teraz. Niepokoi nas nie tylko mutowanie koronawirusa i niskie zainteresowanie rodziców dzieci powyżej 12. roku życia szczepieniami, ale również bardzo duża aktywność innych wirusów

- dodała. Spektrum chorób jest duże. Nie brakuje zarówno infekcji wirusowych jak i bakteryjnych z ciężkim przebiegiem. 

Hospitalizujemy noworodki, niemowlęta oraz dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym z infekcjami przebiegającymi z dusznościami, wymagającymi tlenoterapii. U wielu z nich rozpoznajemy zapalenie oskrzeli i płuc, co potwierdzają wykonane badania radiologiczne

 – mówi lek. Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Jak podkreśla, infekcjom często towarzyszy biegunka, zapalenie zatok, uszu lub stawów. 

Obserwujemy także częstsze niż do tej pory hospitalizacje z powodu bólu głowy, zwiększenia liczby napadów padaczkowych, stanów nagłej utraty przytomności, porażenia nerwu twarzowego. Odnotowujemy wzrost liczby nowych zachorowań na cukrzycę u coraz młodszych dzieci

- dodała. Jak podaje portal www.olsztyn.com.pl, oblężenie z powodu infekcji płucnych i oskrzelowych przeżywa też Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna oraz Poradnia Medycyny Rodzinnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Codziennie przyjmujemy ponad stu pacjentów, najczęstsze przyczyny wizyt to wysoka gorączka i nasilony, duszący kaszel

 – powiedział lek. Sławomir Ogórek z Poradni Medycyny Rodzinnej. Jak zaznaczył, dużo jest też dzieci z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli i zapaleniem płuc. - Coraz częściej diagnozujemy również u dzieci Covid-19. Niejednokrotnie stan dzieci wymaga skierowania do szpitala - dodał. 

Z powodu sytuacji epidemiologicznej wstrzymane zostały odwiedziny w szpitalu.

Więcej o: