W Australii spadł wyjątkowo duży grad. Gradziny miały wielkość grejpfruta

W Queensland po silnych burzach, które uderzyły w region Mackay, został zarejestrowany największy grad, jaki kiedykolwiek spadł w Australii. Bryłki lodu były wielkości grejpfruta - miały 16 cm średnicy.
Zobacz wideo Dlaczego na niebie czasem jest więcej słońc?

Ogromny grad, który definiuje się jako bryłę lodu o średnicy większej niż 5 cm, jest niezwykle rzadki, ponieważ może powstawać tylko w wyjątkowych warunkach atmosferycznych. Zjawisko to bardzo często wydarzenie warte miliardy dolarów, ponieważ w ciągu kilku minut powoduje ogromne szkody. 

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

"W środkowym Queensland nastąpiło przemieszanie się bardzo zimnego i suchego powietrza z ciepłym i wilgotnym. Gdy burze z piorunami rozpętały się na dobre, pogoda stała się bardzo niestabilna, pozwalając kulom gradu się powiększać" - wyjaśniło australijskie biuro meteorologiczne.

Więcej informacji ze świata i kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Australia. Grad w wielkości grejpfruta. Relacje mieszkańców

Na relacje w internecie nie trzeba było długo czekać. Mieszkańcy udostępnili zdjęcia i filmy z gradobicia za pośrednictwem social mediów.

"Mąż wysłał mi dziś to zdjęcie ze swojego miejsca pracy w Yalboroo" - napisała na swoim koncie na Instagramie Samantha Caporn.

 

W mieście Coffs Harbor około 400 osób schroniło się w centrum handlowym. Po tym, jak deszcz uszkodził sufit, zostali ewakuowani.

Australia. Niebezpieczne warunki pogodowe

W ostatnim czasie w Australii występują niebezpieczne warunki pogodowe - zauważa Reuters. Wcześniej w tym tygodniu w stanie Nowa Południowa Walia (NSW) zarejestrowano rzadko spotykane w tej części kontynentu tornado - dodaje agencja.

Jak poinformował "The Guardian" rzecznik Państwowej Służby Ratunkowej, w środę po południu odpowiedział na ponad 280 wezwań o pomoc. - Spodziewamy się, że liczba będzie stale rosnąć w ciągu najbliższych kilku godzin, zwłaszcza gdy ludzie wracają do domu z pracy - powiedział.

Erupcja wulkanu Cumbre ViejaKolejna chmura dwutlenku siarki nad Polską. Komunikat RCB

Więcej o: