Poznań. Skwer Kaczyńskich zostanie otwarty w czwartek. Radni osiedla wnieśli skargę do sądu

Skwer im. Marii i Lecha Kaczyńskich zostanie otwarty w najbliższy czwartek w Poznaniu. Tymczasem radni osiedla Stare Miasto zaskarżyli do sądu uchwałę o nadaniu skwerowi imienia. Zwracają uwagę, że ich głos w sprawie został pominięty.

1 czerwca br. poznańscy radni nadali skwerowi na Wzgórzu św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Księcia Józefa i Kutrzeby, imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Decyzję poparło 22 radnych z klubów PiS, KO i Wspólny Poznań, siedmioro było przeciw, a pięcioro wstrzymało się od głosu. Zwolennikiem tego pomysłu był m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. "Jeśli chcemy miasta otwartego, w którym każdy będzie czuł się dobrze, musimy akceptować różnorodność poglądów" - argumentował we wpisie na Facebooku.

Poznań. Otwarcie skweru Marii i Lecha Kaczyńskich

Na najbliższy czwartek 21 października zaplanowano uroczyste otwarcie skweru. W gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, wojewoda wielkopolski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński - podała TVP3 Poznań.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Poznań. Staromiejscy radni złożyli skargę do sądu. "Pominięcie zwyczajowych zasad"

Rada Osiedla Stare Miasto zaskarżyła decyzję o zmianie nazwy skweru do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Osiedlowi radni zwracają uwagę, że ich głos w sprawie został pominięty, a Rada Miasta działała "w niespotykanie szybkim tempie i z pominięciem zwyczajowych zasad procedowania". ROSM liczy, że sąd orzeknie o nieważności tej uchwały.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Ze Statutu Miasta Poznania i statutów poznańskich rad osiedli wynika, że wniosek o nadanie nazwy skweru powinien uwzględniać opinię odpowiedniej rady osiedla - przypomniał Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, cytowany przez epoznan.pl. - Tymczasem głos lokalnej społeczności został w przypadku skweru Kaczyńskich pominięty i Radzie Osiedla Stare Miasto nie dano możliwości na wypowiedzenie się, wobec czego wniosek o nadanie nazwy nie spełniał warunków proceduralnych - podkreślił.

"Szanując władze Poznania, mieszkańcy oczekują szacunku od władz"

Zdaniem Dworka rada osiedla "została całkowicie zlekceważona", bowiem "ostateczna wersja projektu uchwały Rady Miasta Poznania, z prośbą o opinię Rady Osiedla, została doręczona dopiero 8 czerwca", czyli siedem dni po sesji miejskich radnych, w której trakcie podjęli uchwałę i zdecydowali o nadaniu skwerowi imienia tragicznie zmarłego prezydenta i jego żony. - Szanując władze miasta Poznania, mieszkańcy również oczekują od władz szacunku wobec mieszkańców i lokalnych społeczności - zaznaczył wiceprzewodniczący. - Rada Osiedla Stare Miasto liczy na refleksję Rady Miasta Poznania, a przede wszystkim tych radnych, którzy popierali procedurę naruszającą demokratyczne zasady i szacunek wobec mieszkańców - dodał.

Więcej o: