Pogoda. Silne wichury od środy w Polsce. Wiatr może przekroczyć 100 km/h

Od 20 do 23 października pogoda w Polsce będzie niezwykle gwałtowna i zmienna. Wraz z ociepleniem pojawi się silna wichura oraz burze. Następnie synoptycy przewidują ochłodzenie i przymrozki.

Więcej aktualnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Czy w 2022 roku opłacać się będzie montaż fotowoltaiki?"

Silny wiatr miejscami przekroczy nawet 100 km/h. Meteorolodzy zalecają zachować szczególną ostrożność.

Ocieplenie i silny wiatr w Polsce – kiedy możemy się ich spodziewać?

Zmiany pogodowe w ciągu najbliższych dni (od 20 do 23 października) będą spowodowane m.in. pojawieniem się niżu HENDRIK. 20 października wzrosną temperatury, miejscami nawet do 23°C. Zdecydowanie  najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju oraz w centralnej części Polski. Najmniej, czyli około 17°C będzie na wschodzie, tam również przewidywane są na ten dzień deszcze i duże zachmurzenie. Burze pojawią się natomiast na północy kraju.

Spitsbergen, archipelag Svalbard. Widok na Longyearbyen z PlatabergetNajszybciej ocieplające się miasto świata leży w Arktyce. Wciąż wydobywa węgiel

Wraz z ociepleniem przyjdzie do Polski wichura, która zacznie nadciągać już 20 października. W ciągu dnia najsilniejszego wiatru trzeba się spodziewać w godzinach popołudniowych - wówczas jego prędkość osiągnie miejscami do 90 km/h. Szczególną ostrożność należy zachować także w nocy oraz 21 października - w tym czasie wichura przybierze na sile, prędkość wiatru przekroczy 100 km/h.

Wiatr zacznie słabnąć dopiero w sobotę 23 października. W piątek zmniejszy on nieco swoją prędkość, jednak wciąż może osiągać miejscami prawie 80 km/h.

Gwałtowny spadek temperatur i przymrozki

Po kilkudniowym ociepleniu nadejdzie chłodny front atmosferyczny z masą arktycznego powietrza. Spowoduje to, że już w piątek 22 października temperatura gwałtownie spadnie. Termometry w kraju pokażą miejscami nawet o 12 stopni mniej niż poprzedniego dnia. Pod koniec weekendu - 24 października zapowiadane są także przymrozki.

fot. shutterstockWydajesz kilkanaście zł, ale co miesiąc zostaje ci w kieszeni 80-100 zł

W tej chwili synoptycy przewidują, że po gwałtownym ochłodzeniu, temperatura po kilku dniach znów wzrośnie. Nie przekroczy już jednak 20°C.

Więcej o: