Gdańsk szykuje protest w rocznicę wyroku TK ws. aborcji. "Wybór, nie zakaz"

Mieszkańcy Gdańska znów okażą swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa, które de facto uniemożliwia przeprowadzenie aborcji w Polsce. "Pokażmy, że dalej jest w nas bardzo dużo niezgody" - apelują organizatorzy.
Zobacz wideo Kobiety wyszły na ulice. "To doświadczenie formacyjne dla pokolenia"

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

22 października minie rok od ogłoszenia treści orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji, co wywołało masowe protesty w całej Polsce. W rocznicę tych wydarzeń, w Gdańsku odbędzie się manifestacja "Wybór, nie zakaz!".

"Wybór, nie zakaz! Protest rok po wyroku PseudoTrybunału" już za kilka dni

W październiku ubiegłego roku TK orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Wyrok ten spotkał się ze stanowczą niezgodą obywateli. Przez kolejne tygodnie w całej Polsce odbywały się masowe protesty - największe demonstracje od 1989 roku. Teraz, w rocznicę tych wydarzeń, mieszkańcy Gdańska znów wyjdą na ulicę. "Obywatelki i Obywatele, nasza walka o godność i zdrowie nadal trwa!" - piszą organizatorzy demonstracji na facebookowym wydarzeniu. 

Protesty po wyroku TK ws. aborcji. Gdańszczanie znów wyjdą na ulicę

"Manifestacja rozpocznie się pod symbolicznym na mapie Trójmiasta miejscem, na Targu Drzewnym 3/7" - czytamy. To właśnie tam znajduje się siedziba biura poselskiego Prawa i Sprawiedliwości, gdzie swój sprzeciw gdańszczanie wyrażali także w ubiegłym roku. Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 18, przemarsz zakończy się około 19.30 we Wrzeszczu, na rogu Jaśkowej Doliny i alei Grunwaldzkiej (przed klubem Ziemia). 

"Mamy nadzieję, że nadal pamiętacie siłę zeszłorocznych wydarzeń i nowopowstałą kulturę protestowania!" - piszą organizatorzy, zachęcając do wzięcia ze sobą transparentów i megafonów.

"Rok temu odebrano nam nasze prawo wyboru. Nie możemy nigdy przyzwyczaić się do tego stanu rzeczy! Pokażmy, że dalej jest w nas bardzo dużo niezgody i że będziemy walczyć o naszą wolność do momentu, kiedy wszystkie nasze prawa będą respektowane".

Wydarzenie organizuje między innymi Grupa Lokalna Amnesty International Trójmiasto, Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze, Młodzi Razem Pomorze, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Świecka Szkoła Trójmiasto oraz kilkanaście innych organizacji. 

Więcej o: