Kolejna chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja dotrze nad Polskę. Nad całą powierzchnię kraju

Nadciąga kolejna chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja z La Palmy na Wyspach Kanaryjskich. Pierwsza chmura do Polski dotarła w czwartek (14 października), a kolejnej, jak informuje naukowiec Mark Parrington, możemy spodziewać się już niebawem, a dokładnie w nocy z 19 na 20 października.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Miesiąc temu - 19 września 2021 roku, doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma. Od tamtego dnia wulkan wciąż pozostaje aktywny. Zniszczonych zostało już 750 hektarów powierzchni wyspy, a naukowcy nie przewidują w najbliższym czasie końca erupcji.  

Chmura siarki z wulkanu Cumbre Vieja przemieszcza się w kierunku Polski

Pierwsza chmura dwutlenku siarki z wulkanu dotarła nad Polskę 14 października. Jak informowaliśmy w artykule Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja dotarła nad Polskę nie stanowiła ona zagrożenia dla zdrowia. W tamtych dniach nie było również opadów atmosferycznych, przez co udało się uniknąć wytworzenia tzw. kwaśnego deszczu.

Psy uwięzione pośród lawyLa Palma. Drony ratują psy, które utknęły wśród lawy

Kolejne chmura z wulkanu Cumbre Vieja pojawi się nad Polską w nocy z 19 na 20 października. Jak poinformował na Twitterze Mark Parrington, w środę (20 października) chmura dwutlenku siarki będzie znajdowała się nad całą powierzchnią Polski. Z symulacji wynika jednak, że już 21 października przemieści się dalej na północy wschód.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja i zniszczenia

Aktywność wulkanu Cumbre Vieja w ubiegłym wieku była odnotowywana dwukrotnie - w 1949 i 1971 roku. Tego roku erupcja zaczęła się 19 września, a zniszczenia spowodowane wybuchem wciąż rosną. 11 października zniszczony obszar obejmował 600 hektarów, a zaledwie tydzień później powiększył się o 150 ha. Powierzchnia wyspy jest niszczona przez gorąca lawę, która wypływa z wulkanu. 16 października pojawiły się informacje o kolejnym otworze w wulkanie. Nowe źródło lawy spowodowało jej szybsze wydostawanie się na zewnątrz.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La PalmaErupcja wulkanu na La Palmie. "Nie ma oznak, że koniec jest bliski"

Wskutek wybuchu na La Palmie część ludzi opuściła domy w pośpiechu, zostawiając na cały dobytek i niejednokrotnie zwierzęta. Magma uniemożliwia dotarcie do nich w tej chwili, więc podjęto działania, dzięki którym możliwe będzie dostarczenie im pożywienia, a także opiekę weterynaryjną z pomocą dronów.

Więcej o: