Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
O rozwiązaniu poinformowała dr Magdalena Stoch, pełnomocniczka rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ds. równego traktowania. Na początku Stoch przypomniała trudności, z jakimi zmagają się osoby transpłciowe i niebinarne, chcące ustalić swoje personalia zgodnie z tożsamością płciową.
Polskie prawo stanowi, że uznanie tożsamości płciowej i korekta danych w dowodzie osobistym może nastąpić dopiero po przejściu przez osobę zainteresowaną długotrwałych konsultacji psychologicznych i terapii hormonalnej, oraz po uruchomieniu procesu sądowego, polegającego na konieczności pozwania własnych rodziców. W praktyce oznacza to, że osoba rozpoczynająca studia zazwyczaj jest identyfikowana i rejestrowana w Wirtualnej Uczelni - z powodów formalnych - na podstawie danych (imienia, płci), którymi na co dzień już się nie posługuje
- napisała pełnomocniczka rektora UP ds. Równego Traktowania na Facebooku.
"Władze uczelni pragną zaznaczyć, że uczelnia nie skupia się wybiórczo na tematach. Wszyscy studiujący w Uniwersytecie Pedagogicznym traktowani są jednakowo. Jeżeli znajdą się studenci którzy zgłoszą potrzebę zmiany poufnych danych osobowych, to ich sprawa może zostać procedowana na podstawie stosownych zaświadczeń, z zachowaniem poczucia bezpieczeństwa, szacunkiem i dyskrecją, jak przypadku każdej indywidualnej sprawy dotyczącej zdrowia fizycznego i psychicznego studentów" - napisała rzeczniczka Uniwersytetu Pedagogicznego Dorota Rojek-Koryzna.
Dr Stoch dodaje natomiast, że uczelnia umożliwi transpłciowym studentom zmianę uczelnianego adresu e-mail i zmianę danych personalnych w MS Teams. Wystarczy, że zainteresowana osoba zgłosi się na adres pomoc@up.krakow.pl. "Wówczas będzie korespondowała i uczestniczyła w zajęciach pod imieniem zgodnym z odczuwaną tożsamością płciową. Uprzejmie uprzedzamy o możliwości zaistnienia takiej sytuacji na zajęciach, o czym zwykle informują opiekunowie roku lub sami studenci/ki. Mamy nadzieję, że wspólnie stworzymy środowisko, w którym każdy i każda poczuje się mile widziany/a" - dodała dr Stoch. Pod decyzją podpisali się dr hab. Tomasz Sikora, przewodniczący Rektorskiej Komisji ds. Równego Traktowania, a także Kamila Kowalczyk, przewodnicząca samorządu studentów.
We wrześniu ubiegłego roku podobne rozwiązanie wprowadził Uniwersytet Jagielloński. Osoby studiujące tam mogą zdecydować, czy w uczelnianym systemie będą widniały pod imieniem używanym przez nie na co dzień, czy tym, które zostało im nadane po narodzinach. Nakładka przygotowana z myślą o osobach transpłciowych i niebinarnych nie wyświetla się automatycznie. Studenci, którzy chcą zmienić swoje dane w systemie, powinni skontaktować się z działem Bezpieczni UJ, gdzie uzyskają wsparcie informatyczne.