Zmiana czasu - tym razem "ostatni raz" naprawdę będzie ostatni? Karski z PiS o terminie zmian: wiosna

Europoseł Karol Karski widzi szanse na to, że wkrótce w UE zostanie zlikwidowana zmiana czasu. Jak przekazał w rozmowie z Fakt.pl, mielibyśmy zostać przy naturalnym czasie zimowym.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nocą z 30 na 31 października po raz kolejny przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Przestawimy wskazówki zegarów z godz. 3:00 na 2:00. Jednorazowo zyskamy godzinę snu, ale czy poza tym zmiana czasu przynosi jakiekolwiek korzyści? Dyskusja na ten temat trwa od lat. Wielu ekonomistów nie widzi uzasadnienia dla zmiany czasu, a lekarze wskazują na jej negatywne skutki dla zdrowia, zwłaszcza psychicznego.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Przestawiania wskazówek i jego konsekwencji ma dość zdecydowana większość obywateli UE. W badaniu Komisji Europejskiej z 2018 r. aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Przepytano wtedy 4,6 mln mieszkańców krajów członkowskich.

Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie Wulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

Podobny sondaż rok później przeprowadziło w Polsce CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Badanie wykazało, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. respondentów. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przechodzimy pod koniec marca.

Migranci przewożeni busem Straż Graniczna zatrzymała kierowcę busa. Przewoził 27 osób z Iraku

Zmiana czasu na zimowy. Europoseł Karol Karski zapowiada likwidację

Czas obowiązujący w Polsce zsynchronizowany jest z czasem w innych krajach Unii. Kwestię tę reguluje dyrektywa z 2000 r. Jak zaznaczył europoseł Karol Karski z PiS w rozmowie z Fakt.pl, dzięki temu możliwa jest harmonizacja m.in. komunikacji i transportu. - Są badania, które potwierdzają, że harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności. Na pewno z punktu widzenia medycznego dowiedziono, że dla samopoczucia psychicznego mieszkańców lepiej czasu nie przestawiać - stwierdził Karski. Kiedy pożegnamy zmianę czasu w UE? - Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym - mówił europoseł.

To nie pierwsza deklaracja polityka PiS w tej sprawie. - Rząd polski jest zwolennikiem rezygnacji ze zmian czasu; będziemy chcieli, aby został zachowany czas letni - mówił m.in. w marcu 2019 roku w rozmowie z dziennikarzami. - Do kwietnia 2021 roku te rozwiązania mają zostać wprowadzone w całości. Jeśli zostanie zachowany czas zimowy, to wówczas zmiana się już nie dokona. Jeśli będziemy pozostawać w czasie letnim, to będzie ostatnia zmiana czasu i więcej już ich nie będzie. Są to rozwiązania dobre, korzystne, ponieważ służą ludziom - zapowiadał wówczas.

Straż Graniczna (zdjęcie ilustracyjne) Pościg w Siemiatyczach na Podlasiu. Media: 31-latek przewoził Irakijczyków

Więcej o: