Zgoda na polowania w strefie stanu wyjątkowego? "Po zmroku dziecko od dzika odróżnić trudno"

Minister Michał Kurtyka zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten wydał zgodę na odstrzał w strefie stanu wyjątkowego. Posłanka Hanna Gill-Piątek z partii Polska 2050 uważa, że może to doprowadzić do tragedii.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

- Strzały podczas polowań łatwo mogą być odczytane jako prowokacja przez stronę białoruską. (...) Pan minister prosi się o tragedię - skomentowała sytuację posłanka Hanna Gill-Piątek z Polska 2050.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów" Reportaż z granicy

Myśliwi zapolują w strefie stanu wyjątkowego? Hanna Gill-Piątek: Rząd prosi się o tragedię

Posłanka Hanna Gill-Piątek poinformowała na swoim Twitterze, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którego szefem jest Michał Kurtyka, potwierdziło, że wstąpiło o zgodę na polowania w strefie stanu wyjątkowego.

"Dostałam odpowiedź na interwencję z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Będą polowania w strefie objętej st. wyjątkowym. W strefie są uchodźcy, w tym dzieci, strażnicy i WOT. A pomyłki zdarzają się myśliwym często. Rząd prosi się o tragedię" - napisała na Twitterze Hanna Gill-Piątek.

- Jeśli premier się zgodzi, to w strefie stanu wyjątkowego pojawią się cywile z flintami, którzy będą biegać po lesie, w którym po zmroku dziecko od dzika odróżnić jest trudno - dodaje posłanka Polski 2050. - Przecież w pasie przygranicznym ciągle są uchodźcy, strażnicy, żołnierze - polowania to dla nich wszystkich wielkie zagrożenie. Pan minister prosi się o tragedię zasłaniając się walką z afrykańskim pomorem świń - skomentowała Gill-Piątek w rozmowie z portalem NaTemat.pl.

Michał Kurtyka zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego

Michał Kurtyka zwrócił się z prośbą do Morawieckiego 1 października. "Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego pozbawieni są możliwości szacowania szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzynę oraz prowadzenia zabiegów mających na celu zapobieganie tym szkodom" - wyjaśnia resort.

"W konsekwencji istotnie utrudnia to rolnikom możliwość uzyskania odszkodowania należnego z tytułu szkód w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez zwierzynę. W obowiązującym stanie prawnym nie jest również możliwe wykonywanie zadań mających na celu przeciwdziałanie przez członków Polskiego Związku Łowieckiego rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń przez prowadzenie akcji poszukiwania padłych dzików oraz realizowania odstrzałów planowych i sanitarnych w celu ograniczenia liczebności ich populacji" - brzmi odpowiedź, podpisana przez wiceministra Edwarda Siarkę.

16 października odnotowano 524 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano pięciu nielegalnych migrantów - czterech obywateli Iraku i obywatela Syrii. Z kolei za pomocnictwo strażnicy graniczni zatrzymali pięciu cudzoziemców - dwóch obywateli Syrii oraz obywateli Gruzji, Kazachstanu i Białorusi. 

Więcej o: