Sondaż. Polacy chcą zostać w UE. Mimo sporu rządu z Komisją Europejską

Ponad 42 proc. respondentów chce ponownego referendum ws. obecności Polski w Unii Europejskiej - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu "Rzeczpospolitej". Gdyby takie głosowanie się odbyło, ponad 64 proc. z badanych opowiedziałoby się za pozostaniem we Wspólnocie.

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy

Uczestnicy badania SW Research przeprowadzonego dla rp.pl zostali zapytani o to, czy w związku z konfliktem polskiego rządu z Komisją Europejską powinno odbyć się referendum ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Sondaż: w ewentualnym referendum 64,4 proc. zagłosowałoby za pozostaniem w UE

42,6 proc. respondentów odpowiedziało, że "tak". Przeciwnego zdania było 36,9 proc. osób. Natomiast 20,5 proc. ankietowanych nie miło zdania w tej sprawie.

Badani zostali również zapytani o to, jak odpowiedzieliby w takim referendum, gdyby odbyło się w najbliższy weekend. Za członkostwem Polski w UE opowiedziałoby się 64,4 proc. osób. Przeciw zagłosowałoby 14,8 proc. respondentów. 14,1 proc. uczestników badania nie wie, jak by zagłosowało. 

Abp Sławoj Leszek GłódźAbp Głódź ma "tajemniczego przyjaciela". Reportaż "Superwizjera"

Konflikt polskiego rządu z Komisją Europejską

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy Polski, a na początku września oficjalnie wstrzymała jego analizę. Zaakceptowanie go jest niezbędne do wypłacenia pieniędzy z Funduszu Odbudowy. - Kwestionowanie wyższości prawa europejskiego nad krajowym jest powodem wstrzymania akceptacji Krajowego Planu Odbudowy Polski - przekazał wówczas Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.

Z kolei w październiku Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku Mateusza Morawieckiego i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z polską konstytucją. Wniosek premiera zawierał trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy on zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Polska została także zobowiązana do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nie zrobiła tego, dlatego Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13.10.2021 roku. Wzięło w nim udział 800 osób powyżej 18 roku życia.

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

Więcej o: