Grupa migrantów, w tym kobieta w ciąży, trafiła do ośrodka w Narewce. Prawnicy: Wyraźnie prosili o azyl

Do ośrodka w Narewce została przewieziona grupa migrantów, którą znaleziono w miejscowości Masiewo. Wśród uchodźców jest kobieta w ciąży. Prawnicy, którzy chcieli z nimi porozmawiać nie zostali wpuszczeni do środka, ale, jak podkreślają, migranci wyraźnie prosili o azyl w Polsce.

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy

Jak przekazali w rozmowie z TVN24 obecni na miejscu prawnicy, w ośrodku w Narewce znajduje się obecnie osiem lub dziewięć osób, w tym kobieta w ciąży, dwójka nastolatków i jedna osoba starsza. - Osoby te zgłosiły deklarację o chęci ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce i kontaktu z adwokatem - powiedział aplikant adwokacki Artur Kula.

Grupa migrantów w ośrodku w Narewce

Adwokatka Beata Siemieniak wyjaśniła, że te osoby zostały odnalezione przez Straż Graniczną, a "w międzyczasie skontaktowały się z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, błagając o pomoc i kontakt z adwokatem, wyraźnie wypowiadając, że chcą zostać w Polsce i w Polsce ubiegać się o azyl". - Mamy różne sygnały o tym, jak prawo nie jest respektowane. Staramy się reagować, ale jak widać jest to po prostu niemożliwe, bo nie jesteśmy dopuszczani do tych osób - podkreśliła prawniczka.

Wojsko / zdjęcie ilustracyjneWojsko chce kupić 300 sztuk mobilnych ołtarzy. Bogate wyposażenie

Jak poinformowała Straż Graniczna, w sobotę odnotowano 524 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano pięciu migrantów - czterech obywateli Iraku i jednego obywatela Syrii. Za pomocnictwo funkcjonariusze zatrzymali pięciu cudzoziemców - dwóch obywateli Syrii oraz obywateli Gruzji, Kazachstanu i Białorusi.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią przedłużony

2 września w pasie przygranicznym wprowadzono stan wyjątkowy na 30 dniach. Na początku października został on przedłużony o kolejne 60 dni. Ograniczenia obowiązujące na terenie stanu wyjątkowego to m.in. zakaz organizacji imprez masowych, zakaz przebywania osób, które tam nie mieszkają, zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną oraz ograniczenie do informacji publicznej. Przebywające tam osoby mają obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

Więcej o: