43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża i premiera filmu "Sekretarz" z udziałem kard. Dziwisza

16 października 2021 roku mija 43. rocznica wyboru metropolity krakowskiego Karola Wojtyły na papieża. Tego dnia odbędzie się również premierowy pokaz dwóch filmów "Sekretarz" oraz "Lekarz" w wadowickim Muzeum Dom Rodziny Jana Pawła II.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najnowsza filmowa biografia papieża, "Francesco" rysuje intymny obraz niezwykłej posługi papieskiej

Produkcje, które zostaną przestawione w watykańskim muzeum, zostały stworzone w ramach filmowej serii "Ludzie Jana Pawła II".

43.rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

Dokładnie 43 lata temu - 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. Był to wówczas pierwszy od 1522 roku papież spoza Włoch. Imię Jan Paweł II przyjął po zmarłym zaledwie 33 dni od pontyfikatu Janie Pawle I. Był jednym z najmłodszych wybranych papieży w historii - w dniu wyboru miał bowiem 58 lat.

Karol Wojtyła został wybrany na papieża podczas ósmego głosowania. Spośród 111 uczestniczących w konklawe duchownych, swój głos oddało na niego 99 kardynałów. Pełny i oficjalny tytuł papieża brzmiał "Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II, Biskup Rzymski, Namiestnik Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Następca Księcia Apostołów, Najwyższy Kapłan Kościoła Katolickiego, Patriarcha Zachodu, Prymas Italii, Arcybiskup i Metropolita Rzymskiej Prowincji Kościelnej, Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego".

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie po 27 latach posługi.

Premierowy pokaz dwóch filmów o Janie Pawle II

Z powodu 43. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, odbędzie się premiera dwóch filmów - "Sekretarz" i "Lekarz". Produkcje filmowe zostały zrealizowane przez Muzeum Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Ich projekcja odbędzie się 16 października o godzinie 12:00 oraz 16:00 w sali teatralnej Muzeum.

- Filmy opowiadają o Janie Pawle II z perspektywy dwóch bliskich mu osób. Pierwszą z nich jest wieloletni sekretarz Ojca Świętego - kard. Stanisław Dziwisz. Postacią wiodącą drugiego filmu jest Renato Buzzonetti - lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia. Był obecny na pl. św. Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 r. i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu papieżowi - cytuje polskieradio24.pl słowa Magdaleny Maślony - specjalistki ds. programowych w Muzeum w Wadowicach.

16 października odbędzie się również spotkanie Marii Zadory z księdzem infułatem Jakubem Gilem, które będzie transmitowane w Radiu eM o godzinie 12:00. Rozmawiający opowiedzą wówczas o pontyfikacie oraz życiu Karola Wojtyły.

Więcej o: