Abp Gądecki w Watykanie: Pytają, czy jesteśmy za PiS-em, czy za KO. Mówimy, że za Ewangelią

Grupa polskich biskupów, w ostatnim dniu wizyty w Watykanie, spotkała się w piątek z papieżem Franciszkiem. W rozmowie, która trwała dwie godziny, poruszono m.in. kwestię migrantów na granicy polsko-białoruskiej. W trakcie briefingu po spotkaniu z papieżem abp Stanisław Gądecki, pytany o relacje Kościoła i świata polityki, stwierdził, że "Kościół stoi po stronie Ewangelii".

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

Podczas briefingu dla polskich dziennikarzy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił "bardzo ciepłą i braterską" atmosferę spotkania z papieżem.

Poinformował, że rozmowy dotyczyły m.in. rozpoczętego w niedzielę synodu poświęconego kolegialności, nowej ewangelizacji, a także problemom migrantów i migracji. Na spotkaniu poruszono także kwestię interpretacji papieskiego dokumentu Vos estis lux mundi, który mówi o procedurach w przypadku stwierdzenia molestowania nieletnich przez osoby duchowne. 

- Takie spotkanie jest na pewno najpierw kwestią wiary, dlatego, że jest ono nie tylko spotkaniem z następcą św. Piotra, ale z obecnie żyjącym Piotrem. I nie każdemu dana jest możliwość rozmowy z nim przez dwie godziny - komentował abp Stanisław Gądecki. Dodał, że "detale nie powinny być podawane", bo mogą one rodzić nieprawidłowe interpretacje.

- Każdy z biskupów miał możliwość wypowiedzenia się, zwrócenia uwagi na inne tematy - dodał duchowny.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy

Abp Stanisław Gądecki: Nie jesteśmy ani po lewej, ani po prawej, ani w centrum

Abp Gądecki dodał, że papież zademonstrował "niespotykaną znajomość szczegółów z życia naszej Ojczyzny i sytuacji duszpasterskiej".

Sprawa polityki nie pojawiła się w trakcie tej dyskusji, chyba, że w znaczeniu polityki pragmatycznej: jak odnieść się do kwestii uchodźców, imigrantów, w jaki sposób wyjść naprzeciw, żeby z jednej strony zachować granice prawa, a z drugiej prawa nie zapomnieć o godności osoby, szczególnie tych osób, którzy są na granicy białorusko-polskiej

- mówił przewodniczący KEP.

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

- Osobiście odpowiadam bardzo często, gdy pytają, czy jesteśmy po stronie PiS-u, czy my jesteśmy po stronie KO, czy po jakiejś innej stronie, mówimy zawsze, że jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii. Ani po stronie lewej, ani po stronie prawej, ani w centrum, tylko interesuje nas Ewangelia i podejście ewangelijne. Nie chcielibyśmy być zmanipulowani, jako Kościół, by służyć interesom partyjnym. Cała medialna działalność Kościoła jest predestynowana do tego, żeby łączyć ludzi, a polityka jest po to, żeby dzielić. Przynajmniej zła polityka jest po to, by dzielić - dodał abp Stanisław Gądecki.

Więcej o: