Chmura z wulkanu Cumbre Vieja dotarła nad Polskę, rozesłano alerty RCB. "To wyłącznie gaz, a nie pył"

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską nie stanowi żadnego zagrożenia - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie wskazano, że chmura nie ma znaczenia dla ruchu lotniczego. Alerty zostały rozesłane w celu informacyjnym.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Chmura toksycznego pyłu dotarła nad Polskę w czwartek 14 października. Późnym wieczorem chmura pojawiła się nad północno-zachodnią częścią kraju. W piątek przesunie się ona na wschód.

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację

- napisało w piątek na Twitterze RCB.

"Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów (to wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny)" - przekazano.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja

19 września doszło do wybuchu Cumbre Vieja, który należy do grupy najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. W ubiegłym wieku jego aktywność zanotowano dwukrotnie - najpierw w roku 1949, później w 1971.

W poniedziałek 11 października lawa z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie pochłonęła cementownię. Pożar w fabryce wytworzył chmury toksycznego gazu - to właśnie z jego powodu służby ewakuowały trzy tysiące mieszkańców El Paso i Lo Llanos de Aridane. Wówczas poinformowano również, że w ciągu ostatniej doby obszar zniszczony przez lawę powiększył się o 10 proc. i wynosi 600 hektarów, a zniszczeniu uległo ponad 1100 budynków. Łącznie z powodu ostatniej aktywności wulkanu Cumbre Vieja swoje domy opuściło sześć tysięcy mieszkańców La Palmy (miasto liczy ok. 83 tys. mieszkańców).

Więcej o: