Pogoda na listopad 2021. Średnia temperatura powyżej normy. Co z opadami śniegu?

W związku ze zbliżającą się zimą, wielu fanów sportów zimowych z pewnością liczy na zapowiedź opadów śniegu. W listopadzie 2021 roku całkiem możliwe, że śnieg pojawi się w górach, jednak na niższych partiach nie będzie go wiele. Wszystko wskazuje również na to, że średnia temperatura w ciągu miesiąca przekroczy normę z ostatnich kilku lat.

Więcej informacji o pogodzie przeczytasz na Gazeta.pl

Listopad może być nieco cieplejszy od tego, do którego się przyzwyczailiśmy. Nie będzie to jednak wyjątkowo odczuwalna różnica. W tym miesiącu nie zabraknie opadów deszczu. A co ze śniegiem?

Zobacz wideo "Ręce w górę, węgiel w ziemię". Przemarsz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przez Warszawę

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Jakiej pogody się spodziewać?

Na tę chwilę, wszystko wskazuje na to, że listopad nie przyniesie znaczących zmian pogodowych. Nie oznacza to, że całkowicie zabraknie przymrozków - nie będą one jednak z pewnością długotrwałe i znaczące, ponieważ temperatura w tym miesiącu przekroczy wieloletnią normę.

Na prawdziwą zimę w listopadzie nie ma więc co liczyć. Śnieg pojawi się z pewnością w górach i być może spadnie nawet na niższych, nizinnych partiach. Będą to jednak krótkotrwałe i niezbyt obfite opady, którym może towarzyszyć również deszcz.

Średnia temperatura będzie utrzymywała się powyżej 4 stopni. W niektórych dniach tego miesiąca może dojść nawet do 17 stopni! Przez większość czasu temperatura będzie jednak stabilna i nie powinniśmy spodziewać się wielu jej wahań.

Opady deszczu w listopadzie 2021

Opady deszczu w tym miesiącu, podobnie zresztą jak temperatura, mogą przekraczać normę z ostatnich kilku lat, jednak nie będzie to znacząca różnica. Listopad zapowiada się całkiem spokojnie i bez gwałtownych zmian pogodowych. Jak podaje IMGW w eksperymentalnej prognozie długoterminowej na listopad 2021 - suma miesięcznych opadów deszczu w większości miejsc w Polsce, może wynieść odrobinę powyżej normy. Opadów deszczu w normie może spodziewać się tylko południowo-wschodnia część kraju.

Jak wskazuje układ baryczny, w listopadzie możemy liczyć na stosunkowo łagodną pogodę. Nie powinniśmy spodziewać się znaczących załamań czy ochłodzeń. Jeżeli wystąpią, będą one krótkotrwałe i niegwałtowne.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: