18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Szczecin. Na kamienicy zawisła tablica upamiętniająca "Rzeźnika z Niebuszewa". Nie wiadomo, kto ją powiesił

Na jednej z nowo wyremontowanych szczecińskich kamienic pojawiła się tablica. Jak możemy na niej przeczytać, mieszkający w niej w latach 50. XX wieku człowiek "dokonywał brutalnych morderstw, a następnie z ciał ofiar wytwarzał przetwory mięsne, które sprzedawał na pobliskim targowisku". Sprawa trafiła na policję.
Zobacz wideo Ekspert o mordercy z Mrowin: Myśli o sobie, że jest wręcz genialny

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Na niedawno odrestaurowanym budynku, stojącym przy ulicy Niemierzyńskiej 7 (dawniej ul. Wilsona) w Szczecinie pojawiła się tablica upamiętniająca "Rzeźnika z Niebuszewa". Mieszkańcy w rozmowie z Onetem przyznają, że są w szoku i nie wiedzą, kto ją zawiesił. Sprawę zgłoszono także na policję, ponieważ zniszczona została nowa elewacja kamienicy. 

Pożar w KaliforniiPożar Alisal w Kalifornii. "Wszystko w rękach wiatru" [ZDJĘCIA]

Szczecin. Kontrowersyjna tablica upamiętnia mordercę. Nie wiadomo, skąd się tam znalazła

"W tej kamienicy w latach 50. ubiegłego wieku żył Józef Cyppek, 'Rzeźnik z Niebuszewa'. Człowiek, który na parterze tej kamienicy dokonywał brutalnych morderstw, a następnie z ciał ofiar wytwarzał przetwory mięsne, które sprzedawał na pobliskim targowisku. Pozostałości Cyppek wrzucał do Jeziora Rusałka w pobliskim Parku Kasprowicza. Podczas śledztwa w jeziorze odnaleziono wiele szczątek ludzkich. W przeważającej mierze były to kości oraz czaszki dzieci. Udowodniono mu tylko jedno zabójstwo" - napisano na tablicy w języku polskim i niemieckim. 

Mieszkańcy kamienicy próbują ustalić, kto powiesił tablicę. Jak mówią, powinna zostać jak najszybciej zdjęta, ponieważ Cyppek nie jest postacią, którą warto upamiętniać. O sprawie nie został także uprzedzony szczeciński magistrat, jednak zarządcą budynku nie jest Gmina Miasto Szczecin ani podległe jej jednostki.

Gary F. Poste oraz Zodiak z portretu pamięciowegoUSA. Śledczy twierdzą, że znają tożsamość Zodiaka

"Rzeźnik z Niebuszewa". Kim był Józef Cyppek, którego stracono w 1952 roku?

Na temat "rzeźnika z Niebuszewa" krążą legendy. We wrześniu 1952 r. Cyppek miał zwabić do swojego mieszkania na parterze 20-letnią sąsiadkę. Kobieta została uderzona młotkiem i zabita. Następnie odciął jej głowę i wszystkie kończyny, a także opróżnił wnętrzności, które pozostawił w wiadrze i na talerzach w kuchni.

Lekarze przeprowadzający sekcję zwracali uwagę, że sposób poćwiartowania zwłok świadczy o pewnej wprawie mordercy. Cyppek został szybko osądzony i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 3 listopada tego samego roku. Według legendy mężczyzna miał być jednak seryjnym mordercą, który zabił kilkadziesiąt ofiar, a z ich ciał wyrabiał przetwory, które następnie sprzedawał lokalnym handlarzom.

Więcej o: