Straż Graniczna puszcza na granicy komunikat w czterech językach. Chodzi o kary

Minionej doby odnotowano 470 prób przekroczenia granicy Białorusi z Polską. Jak przekazała Straż Graniczna, od kilku dni funkcjonariusze informują migrantów przez megafon, że za nielegalne przekroczenie granicy grozi kara.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Magdalena Biejat: Działamy pod szantażem Łukaszenki, ale rząd to ułatwia

Rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała w trakcie briefingu prasowego, że od początku października udaremniono prawie siedem tysięcy prób przekroczenia granicy. Straż od kilku dni prowadzi akcję informacyjną wzdłuż granicy z Białorusią. Jeżdżą tam auta wojska i SG, które z megafonów nadają komunikaty w czterech językach - po angielsku, francusku, arabsku oraz persku - między innymi o tym, co grozi za nielegalne przekroczenie granicy.

- Funkcjonariusze za pośrednictwem megafonu informują osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę, że jest to granica polsko-białoruska, jest to granica strzeżona, za jej przekroczenie grozi kara, a na terytorium Polski przebywać będą nielegalnie - powiedziała.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Strażnik zabił żonę w ciąży. "Śmierć była powolna i na raty"

Straż Graniczna podaje nowe dane. 15 migrantów w szpitalach

Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała też, że obecnie w szpitalach przebywa 15 migrantów, w tym dzieci. W miniony poniedziałek z placówki medycznej uciekł Syryjczyk, którego zatrzymano przy próbie przekroczenia granicy i który twierdził, że czuje się źle. Pod koniec września podobny przypadek - przekazała Anna Michalska - zdarzył się z udziałem obywatelki Konga. - Kobieta ta deklarowała, że ma problemy zdrowotne. Został przeprowadzony zabieg, miała doskonałą opiekę w szpitalu w Białymstoku, po czym uciekła, wyskoczyła z okna. Prawdopodobnie nie chciała pomocy w Polsce, chciał dotrzeć do swojej rodziny we Francji - podkreśliła funkcjonariuszka.

Kapitan Aleksander Ułański z zarządu ds. cudzoziemców Straży Granicznej przekazał informacje o tym, jak funkcjonują obecnie ośrodki dla migrantów. Miejsca te są obecnie obłożone w 80 procentach. Na dwa tysiące miejsc zajętych jest 1600. Prawie 500 osób to dzieci. Dostają one pomoc medyczną, a państwo polskie zapewnia im też dostęp do edukacji. - Mamy odpowiednie porozumienia i współpracę z lokalnymi szkołami, które świadczą naukę dla dzieci w warunkach strzeżonego ośrodka - poinformował Aleksander Ułański.

W Polsce działa sześć ośrodków zamkniętych dla migrantów. Straż Graniczna przejęła w sierpniu trzy nowe placówki, gdzie umieszczani są cudzoziemcy: w Czerwonym Borze, Białej Podlaskiej oraz na terenie ośrodka poligonowego w Węgrzynie.

Straż Graniczną w działaniach na pograniczu z Białorusią wspiera wojsko. Do zadań oddelegowano 3,5 tysiąca żołnierzy. Trwają też prace nad specustawą dotyczącą budowy specjalnej zapory wyposażonej w system monitoringu. Według pomysłodawcy projektu - kierownictwa MSWiA - pozwoli to znacznie ograniczyć nielegalne próby przekraczania granicy. Od początku roku odnotowano ich ponad 18 tysięcy.

Krzysztof SkórzyńskiTVN 24: Krzysztof Skórzyński odsunięty od tematów politycznych

Więcej o: