ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo. "Współpracował z białoruskim wywiadem"

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o działalność szpiegowską przeciwko Polsce. Zatrzymany to obywatel Polski. Trafił do aresztu na trzy miesiące.

Więcej podobnych historii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Zatrzymaliśmy mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo przeciwko Polsce. Materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie pokazuje, że zatrzymany współpracował z wywiadem białoruskim - przekazał Stanisław Żaryn rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Nie jesteśmy państwem, które będzie przyjmować dziesiątki tys. nielegalnych imigrantów

Do zatrzymania doszło 10 października. Podejrzany od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. 

Sąd na podstawie zgromadzonych materiałów przychylił się do wniosku prokuratury i zadecydował o areszcie dla podejrzanego na okres trzech miesięcy. 

Stanisław Żaryn podkreślił, że niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie, stąd nie może przekazać szczegółowych informacji o sprawie.

Granica z Białorusią. Nieoficjalnie: Straż Graniczna poprosiła MON o wsparcie

Rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej Anna Michalska przekazała reporterowi Radia ZET, że siły stacjonujące obecnie na granicy Polski z Białorusią są "niewystarczające, by powstrzymać wielkie grupy migrantów".

Straż Graniczna i płot na granicy z Białorusią (zdjęcie ilustracyjne)Granica z Białorusią. Nieoficjalnie: Straż Graniczna poprosiła MON o wsparcie

Straż Graniczna miała więc poprosić Ministerstwo Obrony Narodowej o wsparcie. Aktualnie na granicy stacjonuje ponad trzy tysiące żołnierzy. Ale ta liczba może zostać podwojona jeszcze w tym tygodniu.

We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła projekt budowy muru na polsko-białoruskiej granicy. Budowę zapory zapowiedział u ubiegłym tygodniu w Białymstoku Jarosław Kaczyński. Miało to miejsce po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Jarosław KaczyńskiKaczyński zapowiedział budowę "poważnej zapory" na granicy

- Nie chodzi o zapory doraźne, tylko taką, którą trudno sforsować. Doświadczenie europejskie pokazuje, że to jedyna skuteczna metoda - powiedział Kaczyński.

Więcej o: