Płaskorzeźba naraziła Matkę Boską na kpiny, jak "Maryja Chceszwryja"? Jest wyrok ws. obrazy uczuć religijnych

Wierni uczestniczący w czerwcowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sportowców na Jasną Górę przynieśli ze sobą płaskorzeźbę Matki Boskiej z rękawicami bokserskimi. Zawiadomienie w tej sprawie złożyły trzy osoby, twierdząc, że obraża to ich uczucia religijne. We wtorek Sąd Rejonowy w Częstochowie podtrzymał decyzję o odmówieniu wszczęcia śledztwa. Oznacza to, że właściciele płaskorzeźby nie zostaną ukarani.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Te rękawice mają strzec Maryję przed złymi ludźmi - wyjaśniał w czerwcu prezes KSS RP Jerzy Drynda. Mimo tego trzy osoby postanowiły złożyć zawiadomienie na prokuraturę dotyczące obrazy uczuć religijnych.

Zobacz wideo Terlikowski: Moim zdaniem można niektóre z tych działań uznać za tortury

Matka Boża z rękawicami bokserskimi. Sąd orzekł, że nie obrażała uczuć religijnych

Sąd Rejonowy w Częstochowie orzekł, że Matka Boska, która została przyniesiona przez sportowców na Jasną Górę podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sportowców, nie obrażała uczuć religijnych Polaków. - Sąd Rejonowy w Częstochowie po zażaleniu na decyzję prokuratury o umorzeniu sprawy, złożonym przez osoby zawiadamiające, utrzymał we wtorek postanowienie prokuratury w mocy - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, cytowany przez PAP. - To postanowienie sądu jest prawomocne, nie przysługuje już od niego żaden środek odwoławczy - podkreślił.

Pielgrzymka sportowców na Jasną Górę. Wierni przynieśli ze sobą płaskorzeźbę z nietypowym wizerunkiem Matki Bożej

Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców dotarła na Jasną Górę 12 czerwca tego roku. W jej trakcie wierni modlili się o pomyślność dla Igi Świątek, która miała zagrać w finale debla French Open. Sportowcy nie zapomnieli również o modlitwach o pomyślność dla reprezentacji Polski na czas mistrzostw Europy oraz sportowców, którzy mieli wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Wierni przynieśli na Jasną Górę płaskorzeźbę Matki Boskiej otoczonej przez dwie rękawice bokserskie. - Te rękawice mają strzec Maryję przed złymi ludźmi - wyjaśniał prezes KSS RP Jerzy Drynda. Jest to dar od bokserów i wszystkich sportowców zjednoczonych w stowarzyszeniu - tłumaczył. Taki dodatek do Matki Boskiej wywołał wiele kontrowersji.

Zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych złożyły wówczas trzy osoby. Jedną z nich był Kuba Gawron, aktywista LGBT. "Pomimo apostazji według Kościoła Katolickiego nadal jestem katolikiem. Czyli przysługuje mi prawo ochrony uczuć religijnych. Skorzystałem z niego i wysłałem zawiadomienie do częstochowskiej prokuratury na pielgrzymów, którzy wystawili na ołtarzu jasnogórskiej katedry płaskorzeźbę Matki Bożej Bokserskiej o przemocowym charakterze i niskiej wartości artystycznej" - wyjaśnił Kuba Gawron w swoim wpisie na Facebooku.

Dodał również, że "te cechy naraziły ją na liczne kpiny i szyderstwa w mediach społecznościowych, takie jak: "Maryja Chceszwryja", "Maryjka Mordobijka", "Bóstwo, co Ci w mordę da" itp.". "Skorzystałem z najlepszego dostępnego w sieci wzoru zawiadomienia o obrazie uczuć religijnych - czyli tego sporządzonego przez Ordo Iuris" - napisał aktywista. Zwrócił zatem uwagę na to, że skoro za obrazę uczuć religijnych można uznać Matkę Bożą z tęczową aureolą, podobnie jest w przypadku bokserskich rękawic.

Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP powstało w 1990 roku i jego celem jest dbanie o popularyzację sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w oparciu o zasady etyki kościoła.

Więcej o: