Granica z Białorusią. Nieoficjalnie: Straż Graniczna poprosiła MON o wsparcie

Według nieoficjalnych informacji, liczba żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy może zostać zwiększona nawet o kilka tysięcy. O wsparcie poprosiła MON Straż Graniczna.
Zobacz wideo Rzecznik Komisji Europejskiej: Wzywamy polskie władze, by ludzie na granicy mieli zapewnioną pomoc [ENG]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dowiedział się reporter Radia ZET Jacek Czarnecki, liczba żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy może zostać podwojona. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Maria Ancipiuk, radna MichałowaRadna: Boję się, że jak skoszą kukurydze, to tam będą martwi ludzie

Liczba żołnierzy na granicy zostanie podwojona? "Obecne siły są niewystarczające"

Rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej Anna Michalska przekazała reporterowi Radia ZET, że siły stacjonujące obecnie na granicy Polski z Białorusią są "niewystarczające, by powstrzymać wielkie grupy migrantów".

Straż Graniczna miała więc poprosić Ministerstwo Obrony Narodowej o wsparcie. Aktualnie na granicy stacjonuje ponad trzy tysiące żołnierzy. Ale ta liczba może zostać podwojona jeszcze w tym tygodniu.

Mariusz Kamiński: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy

Tymczasem szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. "Projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu" - napisał w swoich mediach społecznościowych.

Budowę zapory na części granicy polsko-białoruskiej, która nie przebiega wzdłuż środka Bugu, zapowiedział u ubiegłym tygodniu w Białymstoku Jarosław Kaczyński. Miało to miejsce po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Nie chodzi o zapory doraźne, tylko taką, którą trudno sforsować. Doświadczenie europejskie pokazuje, że to jedyna skuteczna metoda - powiedział Kaczyński

Jarosław KaczyńskiKaczyński zapowiedział budowę "poważnej zapory" na granicy

Więcej o: