Kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy. Wiosna i SLD oficjalnie połączyły siły

W Warszawie rozpoczął się kongres Nowej Lewicy, w trakcie którego SLD i Wiosna połączyły siły. Wybrani mają zostać także współprzewodniczący ugrupowania. Nowa Lewica zaprezentowała też priorytety programowe.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sprawdź, czy twoi europosłowie się nie obijają

Hala Expo wypełniła się delegatami z całej Polski. Na wydarzeniu pojawiło się wielu gości specjalnych, m.in. Aleksander Kwaśniewski oraz przedstawiciele niemieckiej SPD. Krzysztof Gawkowski - szef klubu Lewicy - podkreślił wagę wydarzenia, który zjednoczy dawny Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosnę Roberta Biedronia. W części zamkniętej kongresu zostaną wybrani współprzewodniczący oraz wiceprzewodniczący formacji.

Kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy. Program oparty na pięciu filarach

W pierwszej części - otwartej dla mediów - został przedstawiony program, który był konsultowany przez ostatni miesiąc z działaczami oraz mieszkańcami Polski. Jest on oparty jest na pięciu filarach: współpraca, szacunek, odpowiedzialność za przyrodę, europejskość i troska. Przedstawiciele zapowiedzieli m.in. wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 7,2 proc. PKB, odejście od węgla do 2035 roku, przywrócenie europejskich standardów w sądownictwie, edukację praktyczną, a nie ideologiczną, zagwarantowanie równości małżeńskiej oraz rezygnację z tzw. umów śmieciowych.

- Państwo polskie jest dziś nieobliczalne, a chcemy, aby było troskliwe. Podwyższymy nakłady na zdrowie do 7,2 proc. PKB. Podwyższymy wynagrodzenia dla nauczycieli. Nowa Lewica nie chce powrotu Polski sprzed PiS, chce ją rozwijać - podkreśliła Anna Zofia Mackiewicz.

 

Kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy. Kwaśniewski mówił o nieprzekraczalnych czerwonych liniach

- Dwa dni temu, w czwartek, przeżywałem jedną z najsmutniejszych chwil w moim życiu, a przeżyłem dużo. Pisowski Trybunał Konstytucyjny podjął swój werdykt, który w rzeczywistości oznacza przyzwolenie na procesy wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej i wyprowadzenia Unii z Polski w rozumieniu wartości, które ją tworzą - powiedział w swoim przemówieniu były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Zwrócił również uwagę na "nieprzekraczalne czerwone linie, które łamie rząd Zjednoczonej Prawicy". Wskazał m.in. na nepotyzm w rządzie PiS, łamanie niezbywalnych praw kobiet, praw osób LGBT, wzbudzenie nienawiści wobec nich oraz migrantów, odbieranie godności ludziom pracy, którzy tworzyli Polskę Ludową i zabieranie im emerytur.

Sala lekcyjna (zdjęcie ilustracyjne)Nauczyciele religii wychowawcami klas. Posłanka Lewicy interweniuje w MEiN

Więcej o: