Bp Tadeusz Rakoczy zrzekł się tytułu "Zasłużony dla Bielska-Białej". Ukarano go za tuszowanie pedofilii

Biskup Tadeusz Rakoczy zrezygnował z tytułu "Zasłużonego dla Bielska-Białej", który otrzymał w 2009 roku - poinformowało w czwartek centrum informacyjno-medialne diecezji bielsko-żywieckiej. W maju informowaliśmy o tym, że duchowny został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania "w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec nieletnich".

"Biskup senior Tadeusz Rakoczy w piśmie adresowanym do Przewodniczącego Rady Miasta Bielska-Białej poinformował o decyzji zrzeczenia się przez niego tytułu 'Zasłużonego dla Bielska-Białej'" - czytamy na stronie internetowej diecezji bielsko-żywieckiej. Informację o rezygnacji duchownego z tytułu przyznanego mu w 2009 roku potwierdził radny Karol Markowski w rozmowie z portalem bielsko.biala.pl. Honorowe obywatelstwa biskupowi odebrały wcześnie samorządy podbielskich Kęt oraz miasta Oświęcim

Zobacz wideo „Co łaska" za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Biskup Rakoczy został ukarany przez Watykan za tuszowanie pedofilii

Jak informowaliśmy w Gazeta.pl w maju, Stolica Apostolska wyciągnęła konsekwencje wobec biskupa Tadeusza Rakoczego. Po zakończeniu postępowania w sprawach zaniedbań hierarchy dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich podjęto wobec niego następujące decyzje: 

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany przez WatykanBiskup Rakoczy ukarany przez Watykan za zaniedbania ws. nadużyć seksualnych

Zarzuty wobec biskupa Rakoczego. Ignorował doniesienia ws. księdza pedofila

Ksiądz Jan Wodniak w latach 80. miał wykorzystywać seksualnie Janusza Szymika. W 1993 roku Szymik opowiedział o tym biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu, który kierował wówczas diecezją bielsko-żywiecką. W 2007 roku Szymik ponownie zgłosił się do duchownego, ale ten nie zareagował i nie wszczął kościelnego dochodzenia. W 2014 roku doszło do zmiany ordynariusza diecezji. Szymik zgłosił wówczas swoją sprawę nowemu biskupowi Romanowi Pindlowi. Jesienią 2020 roku zebrane dowody przesłano do Stolicy Apostolskiej. 

W marcu bieżącego roku komisja do spraw pedofilii "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa" przez biskupa Rakoczego, który od 2013 roku jest na emeryturze. W maju duchowny został ukarany przez Watykan

- Kara jest symboliczna, ale po tylu latach walki sprawiedliwości wreszcie stało się zadość. Skazanie biskupa Rakoczego na kary przewidziane w kodeksie prawa kanonicznego świadczy o tym, że Stolica Apostolska podziela moje zarzuty. Jaka ta kary jest - to już inna kwestia, surowszej się nie spodziewałem. Decyzja Watykanu oznacza też totalny upadek wizerunku i szacunku, jakim był darzony biskup Rakoczy. Pamiętajmy, że to przyjaciel samego świętego Jana Pawła II i kardynała Stanisława Dziwisza, wielokrotny pracownik sekcji polskiej w Watykanie, osoba darzona do tej pory wielką estymą. Mit ten definitywnie upadł - komentował decyzję Watykanu w rozmowie z Gazeta.pl Janusz Szymik. 

Janusz SzymikBiskup Rakoczy ukarany przez Watykan. "Potwierdzenie zepsucia moralnego"

Więcej o: