Ojciec Edward Konkol oskarżany o nadużycia seksualne. Jest oświadczenie duchownego

Ojciec Edward Konkol został zawieszony przez zakon werbistów w czynnościach kapłańskich. Sprawa ma związek z kościelnym śledztwem dotyczącym nadużyć seksualnych wobec młodych kobiet. Ojciec Konkol został przeniesiony do domu zakonnego werbistów w woj. kujawsko-pomorskim, sprawą zajął się też Watykan, ale prokuratura nie toczy wobec duchownego żadnego postępowania karnego.

Ojciec Edward Konkol to założyciel oraz wieloletni prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga, które zajmuje się pomocą m.in. dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich oraz zagrożonych patologią społeczną. Pod koniec września stowarzyszenie wybrało nowy zarząd - ojciec Konkol nie kandydował już jednak na stanowisko, tłumacząc to problemami zdrowotnymi. Jak ustalił "Kurier Poranny", ważnym powodem mogła być też decyzja Prowincjału Zgromadzenia Słowa Bożego o zawieszeniu duchownego w czynnościach kapłańskich w związku ze śledztwem kościelnym - o. Konkol jest oskarżany o to, że miał dopuszczać się nadużyć seksualnych wobec młodych kobiet. 

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Ojciec Edward Konkol oskarżany o nadużycia seksualne. Sprawę bada Watykan

Rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Werbistów o. Andrzej Danilewicz w rozmowie z dziennikiem poinformował, że sygnały o rzekomych nadużyciach pojawiły się w tym roku. Zebrane materiały dowodowe zostały przesłane do Watykanu w czerwcu. - Oskarżenia potraktowaliśmy bardzo poważnie i wdrożyliśmy wszelkie procedury przewidziane w takich przypadkach. Przeprowadziliśmy wstępne dochodzenie: wysłuchaliśmy świadków, spisaliśmy świadectwa osób, które czują się pokrzywdzone. Zebrane materiały przekazaliśmy do zarządu generalnego w Rzymie, a ten natychmiast do kongregacji w Stolicy Apostolskiej. Aktualnie czekamy na jej opinię i dalsze wytyczne - przekazał. 

Zgłoszenia, które wpłynęły do zakonu w tym roku, dotyczą nadużyć seksualnych wobec młodych kobiet - uwodzenia oraz manipulowania nimi. Do sytuacji tych miało dojść przed laty - podaje Radio Białystok

Kuria Metropolitalna Białostocka o zawieszeniu duchownego poinformowała 1 października w odezwie do proboszczy. Duchowny otrzymał "zakaz publicznych wystąpień, używania stroju duchownego poza wspólnotą zakonną, sprawowania funkcji kierowniczej w Stowarzyszeniu Pomocy Droga, publicznego sprawowania liturgii poza wspólnotą zgromadzenia". Nie może również głosić kazań oraz spowiadać wiernych. 

Ze względu na zarzuty i stan zdrowia ojca Edwarda Konkola został on przeniesiony do domu zakonnego werbistów w województwie kujawsko-pomorskim "przeznaczonego dla współbraci starszych, emerytów, powracających z misji oraz schorowanych współbraci, którzy wymagają całodobowej opieki medycznej" - wyjaśniał "Kurierowi Porannemu" o. Andrzej Danilewicz. 

Z ustaleń dziennika wnika, że w białostockich prokuraturach nie toczy się żadne postępowanie wobec duchownego. Werbiści nie złożyli bowiem doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - W świetle oceny prawników, jeśli oskarżenia pod adresem ojca Edwarda okażą się wiarygodne i dopuścił się on grzechu, będą to w dużej mierze kwestie moralne, co do których powinien wypowiedzieć się Kościół, a nie państwo i organy ścigania - powiedział dziennikowi rzecznik werbistów. 

Ojciec Konkol: Przepraszam wszystkich tych, którzy czują się zranieni

Ojciec Edward Konkol w czwartek poinformował w mediach społecznościowych, że opuszcza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga. "Z pokorą, ale i wielkim bólem przyjmuję ostatnie wydarzenia. Ból fizyczny, z jakim zmagam się od lat, jest niczym w porównaniu z cierpieniem psychicznym, jakiego teraz doświadczam zarówno ja, jak i wszyscy wokół" - pisał na swoim profilu na Facebooku. 

"Nigdy nie było moim zamiarem ranienie drugiego człowieka. Choć słowa nie zawsze leczą rany, to wszystkich tych, którzy czują się zranieni - z serca przepraszam. Przez wiele lat wspólnie z przyjaciółmi, troszczyliśmy się o ludzi odrzuconych, ubogich, bezdomnych. Dziękuję za ten piękny i wartościowy czas" - dodał. 

Ojciec Edward Konkol założył Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga w 1991 roku. Duchowny kierował nią przez ostatnich 30 lat. Nowym prezesem organizacji został Krzysztof Paliński, który wcześniej pełnił funkcję jej wiceprezesa. 

Więcej o: