Aż 89 proc. Polaków odczuwa inflację bardziej niż w poprzednich latach. Ale nie wyborcy PiS [SONDAŻ]

89 proc. Polaków odczuwa inflację silniej niż w poprzednich latach - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie OKO. press. Okazuje się, że najliczniejszą grupę, która nie odczuwa wzrostu cen towarów silniej niż zazwyczaj, stanowią wyborcy PiS.

Inflacja we wrześniu 2021 roku wyniosła 5,8 proc., ostatni raz tak wysoka była na początku XX wieku. Według portalu OKO.press wzrost cen nie spadnie w 2022 roku - wszystko przez niekorzystne okoliczności zarówno w kraju, jak i za granicą. Analitycy mBanku szacują, że w przyszłym roku inflacja wyniesie średnio 5,5 proc. 

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Sondaż: 89 proc. Polaków odczuwa inflację silniej niż w ubiegłych latach 

Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie portalu OKO.press wynika, że 89 proc. respondentów silniej niż zazwyczaj odczuwa skutki inflacji, w tym 66 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak". Przeciwnego zdania było 10 proc. pytanych, a zdania w tej kwestii nie miał 1 proc. ankietowanych.

Okazuje się, że najwięcej respondentów, którzy wskazali odpowiedź "nie" (nie odczuwa inflacji silniej, niż w ubiegłych latach) to wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - 23 proc. Kolejni byli zwolennicy Konfederacji - 15 proc., Lewicy - 5 proc., Polska 2050 - 4 proc. i Koalicji Obywatelskiej - 3 proc. (wyniki mniejszych partii mogą nie być miarodajne ze względu na małą próbę badanych). Tak wysoka liczba wyborców partii rządzącej w tej grupie może wynikać m.in. z zaufania do władzy lub z propagandy Telewizji Polskiej

Michałowo. Uchodźcy pod placówką SG błagają, żeby nie wywozić ich na BiałoruśGdzie są dzieci z Michałowa? Dwoje z nich miało trafić do Niemiec

79 proc. Polaków martwi się wzrostem cen 

Z kolei z sondażu wykonanego przez Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 w dniach 9-11 września 2021 roku na grupie 1002 osób wynika, że 79 proc. Polaków martwi się wzrostem cen w kraju. Z kolei nie martwi się o to zaledwie 19 proc. respondentów, a 2 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć". 

Główny Urząd Statystycznych poinformował, że według szybkiego szacunku ceny żywości i napoi bezalkoholowych we wrześniu 2021 roku wzrosły w porównaniu do września 2020 r. o 4,4 proc., a w stosunku do sierpnia 2021 r. o 0,1 proc. Z kolei ceny paliwa do prywatnych środków transportu także według szybkiego szacunku wzrosły o 28,6 proc. w porównaniu do września 2020 r., a w stosunku do sierpnia 2021 r. o 2,0 proc.

Klementyna SuchanowProkuratura oskarża Klementynę Suchanow. Chodzi m.in. o wejście na teren TK

Więcej o: