Antysemickie napisy w Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Oburzający atak"

W Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu zostały odkryte napisy w języku angielskim i niemieckim o charakterze antysemickim. Akt wandalizmu bada policja.
Zobacz wideo "Z Katynia wykupił mnie ojciec. Co się stało z 34 moimi kolegami, do dzisiaj nie wiem"

Antysemickie napisy w Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości"

"Uwagę zwracają dwa nawiązania do Starego Testamentu, często używane przez antysemitów, oraz hasła wskazujące na negacjonizm. Napisy zostaną poddane analizie grafologicznej" - poinformowali pracownicy muzeum za pośrednictwem konta na Twitterze. W swoim oświadczeniu dodali, że "tego typu zdarzenie - będące znieważeniem Miejsca Pamięci - to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau". Po zebraniu niezbędnych dowodów i informacji przez funkcjonariuszy policji konserwatorzy oczyszczą budynki ze śladów.  

Auschwitz został utworzony przez Niemców w 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Stał się największym z obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Straciło w nim życie ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Miejsce stało się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa.

Antysemickie napisy w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prośba o pomoc w znalezieniu sprawcy

Przedstawiciele miejsca pamięci zaapelowali do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazanie pomocnych w ustaleniu sprawców informacji. Szczególnie osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych fotografowały okolicę tzw. Bramy Śmierci oraz odcinek BIIa, gdzie znajdują się drewniane baraki.

Wszystkie informacje należy kierować na adres e-mail: security@auschwitz.org

Zdjęcie ilustracyjneLiczenie wiernych w kościołach całej Polski. W Łódzkiem solidne spadki

Więcej o: