Tatry. W górach wieje silny wiatr. TPN ostrzega przed halnym

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed warunkami atmosferycznymi panującymi w Tatrach. W najwyższych górach Polski wieje halny, który może utrudniać poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu. IMGW prognozuje, że podmuchy mogą osiągnąć prędkość do 100 km/h.

TPN ostrzega przed warunkami pogodowymi i odradza górskie wycieczki, bo w Tatrach wieje silny wiatr. Ponadto w wyższych partiach gór, w miejscach zacienionych po stronie północnej, występują oblodzenia. Kolejną przeszkodą jest ograniczona widzialność powyżej 2 tys. m n.p.m. Warto również pamiętać, że na niektórych szlakach występują utrudnienia związane z remontem. Mowa o takich miejscach jak Dolina Białego, Staników Żleb oraz szlak na odcinku: Hala Kondratowa - Przełęcz pod Kopą Kondracką.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Trudne warunki w Tatrach. O czym należy pamiętać? 

Każdego roku ratownicy TOPR podejmują działania ratunkowe blisko tysiąc razy, z czego ponad trzysta to działania przeprowadzane w skrajnie trudnych warunkach. Wybierając się w góry, należy zachować szczególną ostrożność, odpowiednio się przygotować, a trasę dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. Tatrzański Park Narodowy ostrzega i informuje o panujących zagrożeniach.

  • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
Więcej o: