Straż Graniczna rozdaje mieszkańcom ulotki o migrantach. Wzmianka o "wyglądzie i zachowaniu"

Straż Graniczna poszukuje osób, "których wygląd i zachowanie wskazuje, że mogły nielegalnie przekroczyć granicę". W tym celu pogranicznicy rozdają ulotki na terenach objętych stanem wyjątkowym.
Zobacz wideo Senator PiS o pracy dziennikarzy w strefie stanu wyjątkowego

Sprawę nagłośnił Onet. Portal opisał relację pana Huberta, który pracuje jako kierowca międzynarodowy. We wtorek przed południem w miejscowości Studzieniczna nieopodal Augustowa jego samochód został zatrzymany przez Straż Graniczną do rutynowej kontroli. Po jej przeprowadzeniu kierowca otrzymał od strażników niewielką ulotkę.

Migranci w MichałowieGrupa Granica chce pomóc migrantom. Uruchomiła zbiórkę

Stan wyjątkowy. Straż graniczna rozdaje ulotki o migrantach. "Niezwłocznie poinformuj funkcjonariuszy"

Na jednej ulotki stronie widnieje logo Straży Granicznej z hasłem "Bezpieczna Polska, Bezpieczna Europa", zaś na drugiej - apel do osób znajdujących się na terenach przygranicznych. "Zauważyłeś/aś osoby, których wygląd i zachowanie wskazuje, iż mogły nielegalnie przekroczyć granicę Polski?" - napisano i dodano pod spodem - "Niezwłocznie poinformuj funkcjonariuszy Straży Granicznej". Poniżej zamieszczono numery telefonów do najbliższej placówki SG, numer interwencyjny SG oraz numer alarmowy.

Portal skontaktował się z oddziałem Straży Granicznej w Augustowie. Dyżurny placówki potwierdził, że ulotki trafiły na ulice miejscowości w obszarze stanu wyjątkowego. Z kolei Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiej Straży Granicznej, przekazała, że wydruk wizytówek zlecił oddział SG w Białymstoku. - Są rozsyłane do poszczególnych oddziałów, zgodnie z zapotrzebowaniem - powiedziała Onetowi. Zdanowicz zaznaczyła, że okoliczni mieszkańcy już od kilku miesięcy wspierają pracę pograniczników. Rzeczniczka jest zdania, że wygląd i zachowanie mogą ułatwić identyfikację osób, które nielegalnie przekroczyły granicę - czytamy w Onecie.

Straż Graniczna - zdjęcie ilustracyjneGranica polsko-białoruska. Imigrantka nagle zaczęła rodzić

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek 30 września Sejm przedłużył stan wyjątkowy o 60 dni.

Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek 4 października funkcjonariusze udaremnili łącznie 590 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zatrzymano 34 Irakijczyków i jednego obywatela Konga - czytamy na Twitterze.

Również w poniedziałek zatrzymanych zostało sześć osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Wśród nich znalazło się dwóch obywateli Rumunii, a także Libijczyk, Holender, Ukrainiec i Polak. Od początku października zatrzymano 26 organizatorów przerzutu.

Więcej o: