Gdańsk. Ile waży największa na świecie bryła bursztynu? Muzeum Gdańska to wie i będzie jej właścicielem

Największą na świecie bryłą bursztynu jest okaz pochodzący z Sumatry. Waży 68 kg i od trzech lat znajduje się w Gdańsku, a dokładnie w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Jak podaje portal gdansk.pl, niedługo stanie się własnością muzeum. Istnieje również niemała szansa na wpisanie eksponatu do Księgi Rekordów Guinnessa.

Tuż po tym jak Muzeum Gdańska zostanie oficjalnym właścicielem największej na świecie bryły bursztynu, zapowiada starania o uzyskanie wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa.

Zobacz wideo Nagranie z drona rynku w Gdańsku

Jak największa bryła bursztynu na świecie znalazła się w Gdańsku?

Sumatrzański bursztyn został sprowadzony do Gdańska ze Stanów Zjednoczonych. Jest obecnie uważany za największą bryłę bursztynu na świcie.

Jak podaje portal gdansk.pl, Muzeum Gdańska chciało wykupić okaz już jakiś czas temu. Obecnie będzie to możliwe dzięki dotacjom uzyskanym w ramach programu własnego - Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

- Wkrótce, będąc już pełnoprawnym właścicielem bryły, rozpoczniemy starania o jej wpis do Księgi Rekordów Guinnessa – powiedział dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

W Gdańsku plażowicze utworzyli łańcuch życia. W Gdańsku utworzono żywy łańcuch. Silny prąd porwał mężczyznę

Ogromna bryła bursztynu i wpis do Księgi Rekordów Guinnessa

W tej chwili za rekordową, największą na świecie bryłę bursztynu, uchodzi inny okaz. Jego właścicielem jest Joseph Fam z Singapuru. Bryła waży ponad 50 kg i - tak jak eksponat znajdujący się w Gdańsku - pochodzi z Sumatry.

Jak zapowiedział Waldemar Ossowski, Muzeum Gdańska rozpocznie starania o wpis 68-kilogramowej bryły do Księgi Rekordów Guinnessa, gdy tylko zostanie już jej oficjalnym właścicielem.

Dwaj spokrewnieni Wikingowie 'spotkali się' po 1000 lat. Wyjątkowe odkrycie duńskich naukowców Dwaj spokrewnieni wikingowie "spotkali się" po 1000 lat. Wyjątkowe odkrycie

Swojego zadowolenia z planów Muzeum nie kryła prezydentka Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz:

Cieszą też zapowiedzi starania o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Dotychczas znajduje się tam jeden gdański ślad. Wiele gdańszczanek i wielu gdańszczan zapewne pamięta, jak wspólnie ustanowiliśmy rekord w 2000 roku, witając nowe millenium głosem 10 tys. dzwoneczków carillonowych. Niebawem ustanowimy drugi rekord i - co ciekawe - w obu swój udział zaznacza Muzeum Gdańska.
Więcej o: