Trzaskowski o działaniach PiS: Próba odhumanizowania uchodźców rodem z czasów faszystowskich

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego, które zostało opublikowane tego samego dnia wieczorem. Co sądzi na ten temat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski? - Mamy do czynienia z próbą całkowitego odhumanizowania uchodźców, rodem z czasów faszystowskich - powiedział w rozmowie z Onetem.
Zobacz wideo Pochodzący z Somalii aktywista apeluje do rządu: Jeśli nie chcecie wpuścić ich do Polski, pozwólcie chociaż, by ktoś im pomógł

Stan wyjątkowy został wprowadzony rozporządzeniem prezydenta na wniosek Rady Ministrów 2 września na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. W piątek prezydent Andrzej Duda przedłużył ograniczenia o 60 dni. Poza tym w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przedłuża ograniczenie prawa do posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Zakaz dotyczy broni również "w stanie rozładowanym" i materiałów wybuchowych "przeznaczonych do użytku cywilnego".

Stan wyjątkowy na granicy. Co sądzi Rafał Trzaskowski?

Rafał Trzaskowski twierdzi, że silna zewnętrzna granica jest potrzebna, tak samo, jak kontrola nad imigrantami. Nie oznacza to jednak, że najbardziej potrzebujących można porzucać na pewną śmierć. Podkreśla, że jest mnóstwo instrumentów Unii Europejskiej pomagających w takiej sytuacji, z których można skorzystać. Prezydent Warszawy uważa, że rządzący prowadzą kampanię nienawiści i podejmują decyzje, kierując się polityczną kalkulacją. Jak podkreśla w rozmowie z Onetem: 

Mamy do czynienia z jedną wielką manipulacją. I z próbą całkowitego odhumanizowania uchodźców, rodem z czasów faszystowskich. Dzisiaj rządzący próbują wzniecić nienawiść obywateli wobec wszystkich, którzy myślą inaczej. Zaczęło się od uchodźców, potem byli geje i lesbijki. 

Ponadto uważa, że rząd swoją decyzją nie powstrzyma napływu uchodźców, a wszystkie działania są PR-ową grą.

Stan wyjątkowy (zdjęcie ilustracyjne)Stan wyjątkowy na granicy. Jest rozporządzenie przedłużające ograniczenia

Więcej o: