Studenci wracają na uczelnie. Przemysław Czarnek podał nowe wytyczne. Jakie są obostrzenia?

Studenci wracają na uczelnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca w tym roku akademickim naukę stacjonarną. Resort Przemysława Czarnka opublikował wytyczne dla szkół wyższych.
Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do blisko 400 polskich szkół wyższych wraca ok. 1,2 mln studentów. W piątek 1 października zaczyna się nowy rok akademicki 2021/2022, w którym zajęcia będą się odbywały z bezpośrednim udziałem wykładowców. 

Studenci wracają do nauki stacjonarnej. Jakie są obostrzenia?

Zajęcia mają być realizowane z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno sposobu ich prowadzenia, jak i organizacji spotkań społeczności akademickiej. Resort zarekomendował też współpracę z samorządem studentów i doktorantów. Uważa, że zaangażowanie przedstawicieli samorządów może być wsparciem dla władz i poprawi komunikację.

Resort zaleca umożliwienie studentom załatwianie niektórych spraw zdalnie. Rekomenduje, by studenci mogli składać dokumenty z podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, słowem sugeruje ograniczenie "komunikacji papierowej". Praca uczelni ma być zorganizowana tak, by uniknąć tworzenia kolejek i gromadzenia się większych grup.

Studenci wracają na uczelnie. Reżim sanitarny

Ministerstwo edukacji prosi o zachowanie zasad reżimu sanitarnego, czyli trzymania dystansu społecznego, wietrzenia pomieszczeń, umożliwienie studentom korzystanie ze środków dezynfekujących dłonie w pomieszczeniach dydaktycznych oraz przy wejściach i wyjściach z budynku, w pobliżu miejsc obsługi, stołówek, punktów gastronomicznych oraz toalet. Ponadto rekomenduje ograniczenie liczby osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych w domach studenckich. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca tych, którzy nie mają przeciwwskazań, w szczególności wszystkich mieszkańców domów studenckich, do szczepień przeciw COVID-19. Przypomina również o obowiązku zasłaniania ust i nosa w trakcie zajęć. 

W związku z wpływem pandemii również na zdrowie psychiczne, resort edukacji zaleca zapewnienie doraźnej, bezpłatnej pomocy psychologicznej dla studentów, doktorantów czy pracowników uczelni, którzy nie radzą sobie z lękiem, widzą pierwsze sygnały zaburzeń obsesyjnych i potrzebują wsparcia.

Szczepienia przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Dlaczego niektórzy ludzie naturalnie są mniej odporni na COVID-19?

Więcej o: