Pogoda na październik. Fala ciepła w pierwszych dniach. Termometry wskażą ponad 20 stopni

Początek października zaskoczy nas ładną pogodą. W pierwszych dniach miesiąca możemy spodziewać się słońca i temperatur powyżej 20 stopni. Synoptycy zapowiadają jednak, że pojawi się silny wiatr.

Pierwszy weekend października będzie wyjątkowo ciepły. Jak podają synoptycy z portalu Fanipogody.pl, w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą nawet do 22 stopni. Gdzie będzie najcieplej? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Pogoda na październik. Termometry wskażą nawet ponad 20 stopni

Pierwszy weekend października będzie pogodny i słoneczny. Jak podają synoptycy, na południu i zachodzie Polski termometry wskażą nawet do 22 stopni, co będzie zasługą ciepłego powietrza napływającego z południa.

W innych regionach kraju również będzie ciepło, więc warto wykorzystać te dni na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Deszcz może pojawić się jedynie w północnej części kraju. "Jeszcze wyższe wartości są prognozowane na niedzielę w południowej i zachodniej części. Niewykluczone, że wartości na termometrach będą wyższe o 1-2 stopnie od prognozowanych przez model amerykański" - podają synoptycy.

jesień (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na październik. Piękna złota jesień czy gwałtowne ochłodzenie?

Pogoda. W górach zawieje halny

W pierwszy weekend października Polska będzie pomiędzy niżem a wyżem. "Ulokowanie wyżu na wschodzie i niżu na zachodzie spowoduje napływ cieplejszego powietrza z południa. Duży gradient baryczny spowoduje wystąpienie silnego wiatru wiejącego z południa i południowego-wschodu" - informują synoptycy Fanipogody.pl.  

Według prognoz, pod obszarami górskimi należy spodziewać się porywów wiatru od 40 do 60 km/h. W Tatrach powieje halny, a w szczytowych partiach gór porywy wiatru osiągną 80-140 km/h. Mocnego wiatru należy spodziewać się również na Wybrzeżu i nad morzem.

Zdjęcie ilustracyjneZima 2021/2022. Synoptycy z IMGW: "Spodziewamy się łagodnej zimy"

Synoptycy zapowiadają, że pierwszy tydzień miesiąca będzie ciepły, ale pogoda w październiku będzie charakteryzować się dużą zmiennością. "Nie można wykluczyć, że w pierwszej dekadzie października pojawiają się burze" - czytamy.

Więcej o: