Gdzie na grzyby w Polsce? "Prognozy są korzystne przynajmniej do 15 października"

Właśnie zakończył się późnoletni wysyp grzybów, a jesienny jeszcze się nie zaczął. Czy to oznacza, że w lasach nie znajdziemy obecnie żadnych grzybów?

Sprawdziliśmy, gdzie można znaleźć najwięcej grzybów w okresie przejściowym. Dowiedz się, jakich rodzajów grzybów jest teraz najwięcej. 

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Grzyby 2021. Gdzie się wybrać na grzybobranie? 

Marek Snowarski, prowadzący popularną wśród grzybiarzy stronę Grzyby.pl poinformował, że właśnie zakończył się letni wysyp grzybów. Mimo to w województwie lubelskim i na Podkarpaciu w dalszym ciągu grzybiarze mogą liczyć na owocne zbiory. Nie najgorsza sytuacja panuje również w województwie wielkopolskim, lubuskim oraz kujawsko-pomorskim. Zdaniem Snowarskiego, perspektywy na jesienny wysyp są w tej chwili dobre.

"Prognozy temperatury i opadów (z tym jednak różnie na terenie Polski, ale nie najgorzej) są korzystne przynajmniej do 15 października. Wysypu możemy się spodziewać w okolicy horyzontu prognozy tj. w okolicy połowy października, miejscami nieco wcześniej" - przekazał Marek Snowarski. Synoptyk podkreśla, że w lasach nadal znajduje się wiele grzybów, które wyprzedziły swój wysyp lub się na niego spóźniły.

Jakie rodzaje grzybów znajdziemy teraz w lesie?

Zdaniem Marka Snowarskiego, w tej chwili w lasach znajdziemy rydze, opieńki oraz pierwsze zielonki. Z kolei według informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, na ściółce leśnej rosną teraz także kurki, podgrzybki, gąski i kanie. 

GIS przypomina również grzybiarzom, aby udając się do lasu, zadbali o odpowiedni strój i założyli:

  • bluzę lub kurtkę,
  • spodnie z długimi nogawkami,
  • pelerynę przeciwdeszczową,
  • kalosze lub buty z wyższą cholewką,
  • czapkę lub kapelusz.

Te elementy odzieży zabezpieczą nas przed zimnem, wilgocią oraz kleszczami i innymi owadami. Inspektorat zaleca także zaopatrzyć się w środek odstraszający owady, który będzie dodatkową ochroną przed szczególnie groźnymi dla nas kleszczami. 

Więcej o: