"W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020" - wyjaśnia IMGW.
Jak wynika z obliczeń synoptyków IMGW, w listopadzie temperatura powietrza nie przekroczy wieloletniej normy. Najchłodniejszymi miastami będą w tym miesiącu Suwałki, Zakopane i Białystok. Najcieplej będzie w Opolu i Wrocławiu. Z kolei suma opadów atmosferycznych w listopadzie będzie w całej Polsce powyżej 30-letniej normy.
Z kolei w grudniu, temperatura, jak i suma opadów atmosferycznych, będzie w normie na terenie całej Polski.
- Oczywiście, w tej chwili nie możemy powiedzieć, jaka będzie pogoda np. 12 grudnia, jednak na podstawie średniej temperatury dnia i opadów z ostatnich 30 lat można prognozować, czy w grudniu średnia temperatura dnia obejmująca pomiary zarówno najniższych, jak i najwyższych wartości w ciągu doby, będzie podobna, czy też wyższa albo niższa od średniej wieloletniej. To samo dotyczy średnich opadów - mówi Adam Jaczewski z IMGW, cytowany przez RMF FM.
Styczeń będzie dużym zaskoczeniem, gdyż to właśnie w tym miesiącu należy spodziewać się temperatury i sumy opadów atmosferycznych powyżej normy. Najwyższe temperatury w styczniu będą w Suwałkach, Zakopanem i Białymstoku oraz na północy kraju. Największe opady atmosferyczne, zdaniem synoptyków, wystąpią głównie w Zakopanem i Koszalinie.
- Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowaną średnią temperaturę, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskiej temperatury, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca - mówi Adam Jaczewski z IMGW.
Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.