Zima 2021/2022. IMGW: Spodziewamy się łagodnej zimy z nieco większymi opadami

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali na stronie IMGW długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Z prognozy wynika, że zima nie będzie chłodniejsza niż w latach ubiegłych, ale mogą pojawić się nieco większe opady śniegu z deszczem lub deszczu.

"W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020" - wyjaśnia IMGW.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Długoterminowa pogoda na listopad i grudzień 2021. Temperatura i opady w normie

Jak wynika z obliczeń synoptyków IMGW, w listopadzie temperatura powietrza nie przekroczy wieloletniej normy. Najchłodniejszymi miastami będą w tym miesiącu Suwałki, Zakopane i Białystok. Najcieplej będzie w Opolu i Wrocławiu. Z kolei suma opadów atmosferycznych w listopadzie będzie w całej Polsce powyżej 30-letniej normy.

Z kolei w grudniu, temperatura, jak i suma opadów atmosferycznych, będzie w normie na terenie całej Polski.

Prognoza pogody. Kiedy spadnie śnieg? (zdjęcie ilustracyjne)Jaka będzie zima w Polsce? "La Nina" sprawi, że będzie mroźna i śnieżna

- Oczywiście, w tej chwili nie możemy powiedzieć, jaka będzie pogoda np. 12 grudnia, jednak na podstawie średniej temperatury dnia i opadów z ostatnich 30 lat można prognozować, czy w grudniu średnia temperatura dnia obejmująca pomiary zarówno najniższych, jak i najwyższych wartości w ciągu doby, będzie podobna, czy też wyższa albo niższa od średniej wieloletniej. To samo dotyczy średnich opadów - mówi Adam Jaczewski z IMGW, cytowany przez RMF FM.

Pogoda na styczeń 2021. Najcieplej na wschodzie i w Zakopanem

Styczeń będzie dużym zaskoczeniem, gdyż to właśnie w tym miesiącu należy spodziewać się temperatury i sumy opadów atmosferycznych powyżej normy. Najwyższe temperatury w styczniu będą w Suwałkach, Zakopanem i Białymstoku oraz na północy kraju. Największe opady atmosferyczne, zdaniem synoptyków, wystąpią głównie w Zakopanem i Koszalinie.

- Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowaną średnią temperaturę, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskiej temperatury, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca - mówi Adam Jaczewski z IMGW.

Kiedy sezon grzewczy? (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2021? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: