Ratownicy: Nadal nie otrzymaliśmy skierowań na trzecią dawkę szczepionki. MZ odpowiada

Ratownicy medyczni w piśmie do resortu zdrowia zwracają uwagę, że nadal nie otrzymali skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciwko COVID-19. Ministerstwo zapewnia, że e-skierowania są właśnie generowane i do wtorku wszystkie powinny być widoczne na Internetowych Kontach Pacjenta.

Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK w piśmie do resortu zdrowia wyraża zaniepokojenie, że ratownicy medyczni nadal nie otrzymali skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciwko COVID-19. "Inne zawody medyczne, na przykład lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci otrzymali automatyczne skierowania na szczepienie, a ratownicy medyczni zostali pominięci" - czytamy w piśmie fundacji.

Również na profilu twitterowym Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia zwrócono uwagę, że ministerstwo nie wystawiło skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciw COVID-19 ratownikom medycznym, salowym, technikom i wielu innym zawodom pracującym w ochronie zdrowia. "To jasno pokazuje, w jakim poważaniu ma nas ministerstwo i jak bardzo nie rozumie systemu, w którym pracujemy" - ocenili protestujący.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

W odpowiedzi na ten wpis Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że do wtorku e-skierowania zostaną wystawione.

"Skierowania są właśnie generowane"

"E-skierowania dla ratowników medycznych są właśnie generowane i do jutrzejszego poranka wszystkie powinny być widoczne na Internetowych Kontach Pacjenta" - poinformował resort. "Macie Państwo numery telefonów do #MZ, prosimy dzwonić" - dodało ministerstwo.

Resort zdrowia w piątek rozpoczął wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia trzecią dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 50 lat oraz dla mających bezpośredni kontakt z pacjentem pracowników ochrony zdrowia.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Schematy szczepienia i odstęp podania dawki dodatkowej osobom z poważnymi zaburzeniami odporności zostały podane w komunikacie 1 września 2021 r. – od tego dnia trwa rejestracja tej grupy pacjentów. Jak poinformowano w komunikacie, rejestracji na trzecią dawkę można dokonać w aplikacji gabinet.gov.pl. Trzeba wprowadzić dane dotyczące szczepienia i wpisać wartość "3" jako numer podawanej dawki oraz liczbę dawek (3/3).

Pfizer dawką przypominającą

Ministerstwo Zdrowia podało, że u osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Do przyjęcia dawki przypominającej uprawnione są również osoby, które w szczepieniu podstawowym przyjęły jednodawkową szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson). Zalecenia te mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków dotyczącą schematów dawkowania dla stosowanych preparatów w realizacji szczepień.

Do czasu wydania decyzji przez Komisję Europejską (na podstawie ustaleń Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego) w sprawie przedłużenia ważności unijnych certyfikatów COVID-19 dla osób, które przyjmą kolejną dawkę szczepionki, ważność wystawionych certyfikatów się nie zmienia.

(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Koronawirus: Więcej informacji przeczytasz na gov.pl.

Więcej o: