Uchwały "anty-LGBT". Podkarpacie wycofało się ze stanowiska. Nowa deklaracja w Lubelskiem

Sejmik podkarpacki uchylił tzw. deklarację anty-LGBT. W jej miejsce radni przyjęli stanowisko "Podkarpacie jako region tolerancyjny". Decyzję podjęto przy 18 głosach "za" i sześciu głosach przeciwnych. Uchwałę zmienili także radni lubelscy, natomiast sejmik województwa małopolskiego uchylił swoją deklarację.

Jak podaje portal korsosanockie.pl, przyjęcie uchwały "Podkarpacie jako region tolerancyjny" jednocześnie uchyla uchwałę anty-LGBT. Lokalne media relacjonują, że głosowanie poprzedziła trzygodzinna debata. 

Podkarpacie wycofało się z tzw. uchwały anty-LGBT

- Unia Europejska, bez żadnych ostrzeżeń, zablokowała nam dwa miliony złotych w ramach Funduszy Norweskich. Bez żadnej możliwości złożenia odwołania, bez decyzji. Kilka miesięcy później do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło pismo ostrzegawcze, mówiące, że istnieje konieczność uchylenia uchwały z 2019 roku. Jeżeli uchwała uchylona nie zostanie, to stracimy unijne pieniądze - powiedział cytowany przez korsosanockie.pl Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. 

Zobacz wideo Śmiszek: Prowadzicie systemową politykę dyskryminacji i pogardy wobec osób LGBT

W nowym stanowisko stwierdzono, że "przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie". 

Za przyjęciem tej deklaracji zagłosowało 18 radny, sześcioro było przeciwko. 

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Zapadł wyrok ws. kanibali z Łaska. Główny oskarżony skazany na 25 lat

Nowa deklaracje w Lubelskiem

Treść stanowiska zmienili też radni sejmiku lubelskiego. Jak donosi "Dziennik Wschodni", w nowej wersji dokumentu nie ma mowy o "ideologii LGBT" czy sprzeciwie wobec wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO. W stanowisku pojawia się "sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań naruszających podstawowe prawa i wolności gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionujących wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerujących w autonomię wspólnot religijnych". 

W lubelskim sejmiku za przyjęciem nowego stanowiska głosowało 17 radnych. Czterech było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Paryż (zdjęcie ilustracyjne)Francja. Na przedmieściach Paryża powstała "ściana wstydu"

Do zmian doszło też w Małopolsce. Jak podaje "Gazeta Krakowska", sejmik przegłosował projekt, który zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej. Celem radnych było uchylenie deklaracji z kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT. Za uchyleniem opowiedziało się 16 danych, 7 było przeciw, 15 się wstrzymało. 

Więcej o: