Nieoficjalnie: Stan wyjątkowy może zostać przedłużony nawet do grudnia

Dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" informują, że jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie stanu wyjątkowego na granicy Polski i Białorusi. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że zostanie on przedłużony przez rząd. Rozważane jest także umożliwienie dziennikarzom pracy na tym obszarze.

- Napór na granice nie ustaje, sytuacja się nie zmienia, dlatego szykujemy się do przedłożenia kolejnego wniosku do prezydenta o przedłużenie stanu nadzwyczajnego - powiedział w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" jeden z rozmówców dziennika z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz wideo Pochodzący z Somalii aktywista apeluje do "zwykłych Polaków": Przestańmy szerzyć fake newsy. Uchodźcy nie zagrażają niczyjej kulturze

Stan wyjątkowy może zostać przedłużony. Dziennikarze będą mogli działać?

Z ustaleń dziennikarzy "DGP" wynika, że rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy, który może w określonych regionach występować nawet do grudnia. Aktualnie stan, który został wprowadzony 2 września, kończy się w przyszły weekend.

Procedura wydłużenia stanu wyjątkowego polega na tym, że rząd występuje z odpowiednim wnioskiem do prezydenta. Zgodnie z konstytucją, przedłużenie może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Przedłużenie stanu wyjątkowego ma być wykorzystane do wzmacniania prasa granicznego i budowy zasieków lub ogrodzenia na granicy z Białorusią. Tym razem rozważane jest, by umożliwić dziennikarzom wstęp na tereny objęte stanem wyjątkowym.

- Są takie rozmowy, ale niektórzy nie wierzą w kulturę pracy niektórych redakcji, tzn. istnieje obawa, że nie wszyscy dostosują się do wspólnych ustaleń i będą problemy. Z kolei zorganizowane wyjazdy dla dziennikarzy też budzą wątpliwości, bo zaraz pojawią się zarzuty, że pokazujemy tylko to, co chcemy - mówi osoba z rządu w rozmowie z "DGP".

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią - zasady

Mieszkańcy 183 regionów graniczących z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim muszą liczyć się z następującymi obostrzeniami:

  • zawieszeniem prawa organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym,
  • zawieszeniem prawa do organizacji imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych,
  • obowiązkiem posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości,
  • zakazem przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę z określonymi w przepisach wyjątkami (nie dotyczy m.in. osób stale zamieszkujących ten obszar),
  • zakazem utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy,
  • ograniczeniem dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Więcej o: