Wichury przeszły przez Polskę. Ponad 1400 interwencji w całym kraju, w piątek także powieje

Ponad 1400 interwencji straży pożarnej - tak wygląda bilans po silnych wiatrach, które przeszły przez Polskę w nocy z czwartku na piątek. Najwięcej z nich odnotowano w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Synoptycy jednak ostrzegają, że na tym nie koniec.
Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Jak informowaliśmy, w ostatnim czasie w Polsce prognozowane były szczególnie silne wichury. Mimo że to nie koniec z silnymi wiatrami, synoptycy wskazywali, że najsilniej wiać będzie w nocy z czwartku na piątek. Przewidywano porywy wiatru nawet do 110-120 km/h. 

Wichury w nocy z czwartku na piątek. Ponad 1400 interwencji strażaków w całym kraju

Portal RDC.pl podaje, że od wczoraj (23 września) z powodu wichur strażacy w całym kraju interweniowali ponad 1400 razy. "Według wyliczeń strażaków najwięcej interwencji odnotowano w województwach: pomorskim - 260, zachodniopomorskim - 252, warmińsko-mazurskim - 250 oraz mazowieckim - 110" - czytamy.

Portal ePoznan.pl informuje o około 130 zgłoszeniach, przede wszystkim na północy WIelkopolski. Dotyczyły one jednak głównie połamanych gałęzi, nie odnotowano żadnego uszkodzenia dachu. Strona WTK.pl informuje jednak, że w wielkopolskiej miejscowości Lubosz na trasie Pniewy-Kwilcz w powalone drzewo uderzyły dwa samochody osobowe.

W Trójmieście interwencji związanych z powalonymi drzewami, zatarasowanymi drogami i problemami z dostawą prądu było około 50. Jedna z nich dotyczyła także uszkodzenia elewacji gdyńskiego hotelu Mercure - czytamy na portalu trojmiasto.pl. W województwie lubelskim obyło się bez poważnych szkód. Łącznie w nocy strażacy interweniowali Tylko 17 razy - podaje Polskie Radio Lublin.

Silny wiatr w Polsce także w piątek. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Pomorski Alarm Pogodowy podaje na Twitterze, że w związku z wichurami związanymi z niżem TIM nadal wiele osób pozostaje bez prądu. "W piątek północno-zachodni wiatr nadal będzie odczuwalny. Powieje do 50-60 km/h na śródlądziu i do 60-70 km/h na wybrzeżu" - czytamy.

Według prognozy zagrożeń meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 24 września szczególnie niebezpiecznie może być w północnych częściach województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. W powiecie kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalinie, sławieńskim, słupskim, Słupsku, lęborskim, wejherowskim, puckim obowiązują ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru drugiego stopnia. W pozostałych częściach tych województw, a także w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim wydano natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Więcej o: