Darmową szczepionkę przeciw grypie będą mogli przyjąć m.in. pracownicy systemu ochrony zdrowia, funkcjonariusze służb mundurowych, seniorzy, osoby pracujące w ośrodkach pomocy społecznej, farmaceuci, pacjenci placówek leczniczych oraz pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej - wynika z informacji opublikowanych w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia. Program obejmuje także pracowników przedszkoli, szkół i uczelni wyższych, uczniów, studentów, a także wszystkie osoby urodzone nie później niż w 1946 roku.
Na darmowe szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, nie trzeba mieć też recepty - wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. Nie ma zapisów przez system e-rejestracji. Termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem.
Należy pamiętać o tym, że na szczepienie należy się stawić się w dobrym stanie zdrowia - oznacza to, że szczepić się mogą osoby, które nie mają objawów infekcji czy wysokiej gorączki. Szczepienia będą realizowane w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, punktach szczepień lub miejscu pobytu pacjenta, którego stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie na miejsce, w którym miałoby się odbyć szczepienie przeciwko grypie.
"W sezonie 2021/2022 na polski rynek ma trafić około pięć milionów dawek szczepionek przeciw grypie, z tego ponad 2 mln będzie dostępnych w aptekach. Poszczególne szczepionki będą dostępne bezpłatnie lub jako preparaty z 50 proc. refundacją lub z pełną odpłatnością" - czytamy na stronie internetowej szczepienia.pzh.gov.pl.