Bunt krakowskich sędziów. Odmawiają orzekania z nominowanymi przez neo-KRS

11 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie oznajmiło, że nie będzie orzekać z sędziami nominowanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Jak wyjaśnili, orzekanie w takim składzie naruszyłoby zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Zobacz wideo Dla idola można rysować, można zrobić sobie tatuaż na czole, można też napisać powieść, z której powstanie hitowa seria filmów

Jak podaje tvn24.pl, pod pismem datowanym na 20 września podpisało się 11 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie: Edyta Barańska, Maciej Czajka, Grzegorz Dyrga, Maciej Ferek, Jarosław Gaberie, Janusz Kawałek, Joanna Makarska, Dariusz Mazur, Beata Morawiec, Ewa Szymańska i Katarzyna Wierzbicka.

"Oświadczamy, że odmawiamy rozpoznawania spraw w składach z udziałem każdego sędziego, którego kandydatura została przedstawiona Prezydentowi RP przez nową Krajową Radę Sądownictwa powołaną na podstawie Ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku" - napisali, jak cytuje portal.

Jak dodali sędziowie, "w przypadku nieuwzględnienia wniosku będą informować strony o konieczności zawieszenia takiego postępowania i stosownie do sytuacji zawieszać takie postępowania bądź składać zdania odrębne, gdyż orzeczenie wydane w składzie z udziałem sędziego powołanego w wyżej opisanych warunkach będzie naruszało m.in. art. 6 europejskiej Konwencji Praw Człowieka ze względu na to, że wyda je organ nie będący 'niezależnym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą'".

Czym jest neo-KRS?

Sformułowanie neo-KRS odnosi się do sytuacji z 2018 roku, kiedy po raz pierwszy członków rady wybrali politycy. Swoich kandydatów przedstawili posłowie PiS i Kukiz'15. Kluby opozycyjne - PO, PSL i Nowoczesna nie poparły żadnego ze zgłoszonych 18 kandydatów do KRS, w ramach protestu przeciwko przejmowaniu kontroli nad radą.

Krajowa Rada Sądownictwa składa się z 25 osób: pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciela prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów SN, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych, czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.

Więcej o: