Wichura i ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce. Wiatr w porywach do nawet 110-120 km/h

W czwartek do Polski dotrą zapowiadane od kilku dni wichury. Razem z nimi na północy, wschodzie i w centrum kraju przewidywane są również umiarkowane i silne opady deszczu.

W czwartek 23 września synoptycy przewidują załamanie pogody. W godzinach popołudniowych na północy kraju pojawią się bardzo silne wichury, które wraz ze strefą opadów zaczną przesuwać się do centrum, na południe i południowy wschód Polski.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda. Prognoza ostrzeżeń IMGW w Polsce

Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla wybrzeża, a dokładnie powiatów: kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego oraz miast Gdynia, Słupsk, Koszalin i Świnoujście. Alerty obowiązują od godziny 15 w czwartek do godziny 12 w piątek. Alerty pierwszego stopnia wydano też w województwie zachodniopomorskim i pomorskim od godziny 16-17 w czwartek do godziny 10-11 w piątek. Wiatr będzie wiał z kierunku zachodniego.

Z prognozy ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w czwartek 23 września ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydane zostaną także dla województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Wichury pojawią się w czwartek w Polsce. Utrzymają się co najmniej do piątku

Przed pojawieniem się wichury, w kraju działać będzie mało aktywny, ciepły front, który sprawi, że temperatura będzie nieco wyższa, niż w ostatnich dniach. Na termometrach zaobserwujemy od 14 do 17 stopni, a na południowym zachodzie synoptycy przewidują nawet do 18-20 stopni w ciągu dnia. Należy spodziewać się też szybkiego spadku ciśnienia.

Rejon Doliny Gąsienicowej, widok na fragment Orlej PerciTatry. Nawigacja prowadziła ich "najkrótszą drogą", zgubili się na Orlej Perci

Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, w czwartek Polska znajdzie się pod wpływem niżu Tim II, który sprowadzi do Polski bardzo silny wiatr i opady deszczu. Na wybrzeżu, gdzie front ten pojawi się najszybciej, mogą wystąpić także lokalne burze. Centrum niżu znajdzie się nad Bałtykiem około godziny 14.

Do godziny 16 deszcz i wichura obejmie głównie województwa pomorskie i zachodniopomorskie. Później - aż do nocy - zacznie obejmować także centralną i wschodnią część kraju. Do wieczora opady deszczu spodziewane są w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. W nocy deszcz pojawi się także w województwach lubelskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. W nocy z czwartku na piątek 24 września deszcz i silny wiatr zaczną przesuwać się na południe kraju.

Szczepienie przeciwko COVID-19Wyniki loterii szczepionkowej - lista zwycięzców z 22 września

W przeważającej części kraju będzie wiać w porywach do 65-85 kilometrów na godzinę. Nad morzem porywy wiatru będą wynosić już do 110 km/h. W nocy z czwartku na piątek w górach może wiać do nawet 120 km/h.

Jak podaje portal fanipogody.pl, do Polski zmierzają ogólnie dwa chłodne fronty atmosferyczne, które przyniosą silne opady deszczu i ponowny spadek temperatury.

Więcej o: