Na początku lipca poseł Marek Suski zgłosił projekt ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej (a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie) kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Projekt uderza w stację TVN, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG.
Koncesja TVN24 wygasa już w najbliższą niedzielę. Wciąż nie ma decyzji KRRiT o jej przedłużeniu.
Jak informuje portal Wirtualne Media, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczyna odrębne postępowanie ws. TVN. Przewodniczący KRRiT chce sięgnąć po art. 10 ustawy, według którego może on "wezwać dostawcę usługi medialnej do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych, jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady lub warunki koncesji".
Takie kroki przewodniczący zapowiedział we wtorek. - W trakcie omawiania projektu uchwały o udzielenie koncesji zastrzeżono, że jej podjęcie, nie zamyka kwestii związanych z dostosowaniem struktury właścicielskiej Spółki TVN do zapisów ustawy. W związku z tym będzie prowadzone odrębne postępowanie, zobowiązujące Spółkę TVN do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów - przekazała Wirtualnym Mediom Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Rady.
"Jeśli TVN Grupa Discovery nie dostosuje się do zaleceń KRRiT w sprawie zmiany struktury właścicielskiej w wyznaczonym czasie, kanały naziemne TVN mogą stracić koncesję" - podkreśla portal. Wówczas zostałyby rozpisane konkursy o miejsca na multipleksach, które obecnie zajmują. Najgorzej wygląda sytuacja TVN7, ponieważ koncesja kanału wygasa już w lutym następnego roku.