Tatry. Nawigacja prowadziła ich "najkrótszą drogą", zgubili się w środku nocy na Orlej Perci

W sobotę około godziny 22 do centrali TOPR trafiło zgłoszenie o czterech osobach, które utknęły na Orlej Perci pomiędzy Żlebem Kulczyńskiego a Zadnim Granatem. Rozpoczęła się całonocna akcja ratunkowa. "Okazało się, że są to turyści z Łotwy i Indii, mający dość kiepskie pojęcie o topografii Tatr, a za przewodnika służyły im Google Maps" - piszą na swojej stronie internetowej ratownicy TOPR.

Celem turystów, którzy zgubili się w Tatrach, było dostać się do Zakopanego z Doliny Pięciu Stawów. Do wyznaczenia trasy użyli nawigacji w telefonach komórkowych, która pokazywała "najkrótszą drogę" przez Kozi Wierch, Żleb Kulczyńskiego i Granaty na Halę Gąsienicową. W efekcie utknęli nocą na Orlej Perci, która uważana jest przez wielu za najtrudniejszy szlak turystyczny w polskich Tatrach. W wielu miejscach na trasie znajdują się sztuczne ułatwienia, takie jak łańcuchy, klamry, czy drabiny, z których jednak trzeba umieć bezpiecznie korzystać. "Ze względu na swój wysokogórski charakter (szlak ten - red.) polecany jest doświadczonym turystom, obytym ze skalnym, eksponowanym terenem" - napisano na stronie zakopane.pl.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Tatry. Całonocna akcja TOPR na Orlej Perci. Zagubieni turyści byli przemoczeni i zziębnięci 

Warunki nie sprzyjały czwórce turystów - padał deszcz, a mgła ograniczała widoczność. Jak podkreśla TOPR, podróżni nie byli na to przygotowani. Czekali na ratowników przemoczeni i zziębnięci. TOPR-owcy dotarli do nich po godzinie drugiej w nocy.

Obecnych na miejscu dziewięciu ratowników poprosiło o dodatkowe wsparcie - przybyło tam kolejnych dwóch TOPR-owców wyposażonych w pakiety grzewcze i ubrania dla zmarzniętych turystów. Rozpoczęto sprowadzanie zagubionych "taterników" na Halę Gąsienicową. Dotarto tam o godzinie 8:40.

Policja (ilustracyjne) Ustronie Morskie. Tajemnicza śmierć w pensjonacie. Znaleziono zwłoki 40-latka

"W całonocnej wyprawie ratunkowej prowadzonej w trudnych warunkach przy intensywnym opadzie deszczu i deszczu ze śniegiem, mgle ograniczającej widoczność, bezpośrednio zaangażowanych było 11-tu ratowników" - czytamy w kronice Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przypominamy, jakie są zalecenia dla turystów opublikowane przez Tatrzański Park Narodowy:

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry, trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
  • Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.
  • Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
  • Schroniska ograniczyły swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Planując wycieczkę, należy mieć to na uwadze.

Karpacz Spis powszechny 2021. Wypełniłeś formularz? GUS sprawdzi, czy nie kłamałeś

Więcej o: