Dąbrowa Górnicza. Zderzyły się dwa pociągi. Maszynista miał w organizmie dwa promile

W nocy z wtorku na środę w miejscowości Dąbrowa Górnicza (woj. śląskie) doszło do wypadku. Dwa pociągi towarowe zderzyły się ze sobą, w związku z czym wykoleiły się cztery wagony. Jak wynika z ustaleń policji, jeden z maszynistów był pod wpływem alkoholu.

Jako pierwszy o sprawie poinformował portal dabrowagornicza.naszemiasto.pl. Do zdarzenia doszło ok. godz. 23.30 w nocy z wtorku 21 września na środę 22 września w pobliżu ul. Towarowej w Dąbrowie Górniczej (województwo śląskie). 

Zobacz wideo Trzy plantacje marihuany zlikwidowane przez legionowskich policjantów

Dąbrowa Górnicza. Maszynista zignorował czerwone światło 

Jak wynika z udostępnionych informacji, dwa składy towarowe zderzyły się ze sobą bokami. Siła uderzenia sprawiła, że cztery wagony przewożące koks wykoleiły się. Dwa z nich przewróciły się na bok. Jak doszło do wypadku? Jeden z maszynistów miał zignorować czerwone światło semafora, które zabraniało mu dalszej jazdy po torze. Policja ustaliła, że był on pod wpływem alkoholu.

- Badanie wykazało obecność w jego organizmie dwóch promili - przekazał portalowi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej Marcin Kasprzyk. Wskutek zdarzenia nikomu nic się nie stało. Za jazdę po alkoholu mężczyźnie może grozić nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Policja (ilustracyjne) Ustronie Morskie. Tajemnicza śmierć w pensjonacie. Znaleziono zwłoki 40-latka

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? 

W zależności od tego, jaki poziom alkoholu zostaje wykryty w organizmie kierowcy, może on zostać posądzonym o wykroczenie lub przestępstwo. Stan "po spożyciu" rozpoczyna się od 0,2 promila alkoholu we krwi i traktowany jest jako wykroczenie. Stanem nietrzeźwości określa się z kolei ten powyżej 0,5 promila we krwi - to już przestępstwo. 

Zima w Tatrach - zdjęcie ze Schroniska Dolina Pięciu Stawów W Tatrach już zima i śnieg. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

Za wykroczenie dotyczące jazdy po spożyciu alkoholu grozi:

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna od 50 do 5000 zł lub 30-dniowy areszt,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat. 

Nietrzeźwi kierowcy, w których krwi znajduje się powyżej 0,5 promila, są traktowani jak przestępcy. Grożą im kary: 

  • 10 punktów karnych, 
  • grzywna, 
  • do dwóch lat pozbawienia wolności, 
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej trzech lat. 
Więcej o: