Śnieg w Tatrach. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

W Tatrach pierwszy śnieg spadł już pod koniec sierpnia. W ostatnich dniach w górach pojawiło się więcej pokrywy śnieżnej, a w Dolinie Pięciu Stawów turyści mogą nawet ulepić bałwany. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że pokrywa śnieżna nie jest trwała.

"Taki mamy klimat i fajnego dnia! Przesyłamy lodowate pozdrowienia" - napisano na Instagramie Doliny Pięciu Stawów. Na profilu znalazło się także zdjęcie z ulepionymi bałwanami.

 

W Tatrach już niemal zima

Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, już wcześniej informowano, że w czasie wrześniowego ochłodzenia w Tatrach pojawią się opady śniegu. Prognozy się sprawdziły, a w środę (22 września) w górach można było zaobserwować prawdziwie zimową aurę.

"Wysokie Tatry zostały ośnieżone w całej okazałości. O poranku na Kasprowym Wierchu leżały cztery centymetry śniegu, jednak przed południem jeszcze dosypało" - czytamy. W czasie opadów na Kasprowym temperatura spadła do blisko -3 stopni. Tuż przed południem pokrywa śnieżna pojawiła się także na Łomnicy.

Początek astronomicznej jesieni.Początek astronomicznej jesieni. Jaka będzie pogoda w październiku?

Ponadto opady śniegu zaobserwowane zostały także w niższych partiach Tatr - na przykład we wspomnianej już Dolinie Pięciu Stawów, która znajduje się na wysokości 1625-1900 m n.p.m.

W Tatrach śnieg zalega na wysokości od ponad 1500 m n.p.m., co spowodowało znaczne pogorszenie warunków turystycznych. W wyższych partiach gór występuje oblodzenie, które utrudnia bezpieczne poruszanie się - ostrzega TOPR.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Synoptycy dodają, że warunki te raczej nie utrzymają się w Tatrach zbyt długo. 25-30 września spodziewany jest bowiem wzrost temperatury. 26 września na Podhalu może być nawet 15 stopni. Dodatkowo nasili się też wiatr, w związku ze zbliżającą się wichurą.

W nocy z czwartku na piątek (24/25 września) ma mieć miejsce kulminacja silnego wiatru, który może łamać drzewa i zrywać linie energetyczne. IMGW wydało ostrzeżenia przed wiatrem, który może dochodzić nawet do 110 kilometrów na godzinę.   

Do Polski nadciąga wichuraNadciągają silne wichury, powieje nawet 110 km/h. IMGW wydał wiele ostrzeżeń

Więcej o: