KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji dla TVN24. Kolejne głosowanie w środę

We wtorek członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji głosowali w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Po raz kolejny nie udało się podjąć decyzji, dlatego w środę odbędzie się kolejne głosowanie. W komunikacie zamieszczonym po posiedzeniu KRRiT znalazła się informacja, że nawet jeśli koncesja zostanie udzielona, to wciąż nie rozwiązuje to kwestii dostosowania struktury właścicielskiej spółki TVN.

We wtorek 21 września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz kolejny zasiadła nad sprawą udzielenia koncesji dla TVN24. Wygasa ona już w najbliższą niedzielę, 26 września. Stacja TVN otrzymała koncesję holenderską, ale nadal czeka na polską. 

Zobacz wideo Zdrojewski o "lex TVN": Mamy do czynienia z nieprawdopodobnym bublem legislacyjnym

KRRiT nadal bez decyzji ws. koncesji dla TVN24

"KRRiT przeprowadziła głosowania za udzieleniem koncesji i za odmową udzielenia koncesji - programu informacyjnego TVN24" - przekazano w komunikacie zamieszczonym po wtorkowym posiedzeniu. Jak wynika z informacji "żadna z uchwał nie uzyskała wymaganej większości" - cytował Onet

Za uchwałą o to, by koncesja została udzielona, oddane zostały trzy głosy, z kolei przeciw dwa. Za odmową udzielenia koncesji oddano dwa głosy, dwa były przeciw, a jeden - wstrzymujący. Oznacza to, że żadna z uchwał nie uzyskała wymaganej większości, czyli 4/5 głosów. W środę 22 września ma odbyć się kolejne głosowanie w tej sprawie. 

Michał DworczykWyciekły kolejne maile. "Poszedłem za radą Krzyśka Skórzyńskiego"

W komunikacie, który opublikowano po posiedzeniu, zaznaczona została także kwestia tego, że ewentualna decyzja o przedłużeniu koncesji dla TVN24 nie zamyka tej związanej z dostosowaniem struktury właścicielskiej TVN do ustawy o radiofonii i telewizji. Jak zapowiedziała rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, w tej sprawie przeprowadzone zostanie odrębne postępowanie - pisze "Gazeta Wyborcza". Dotyczyłoby ono zmian, które chce wprowadzić partia rządząca poprzez nowelizację ustawy "lex TVN". 

Koncesja dla TVN24. Problem z "sytuacją właścicielską"

Wcześniej nad sprawą koncesji dla TVN24 Rada obradowała we czwartek. Z informacji, jakie przedstawiła Teresa Brykczyńska wynikało, że dyskusja była ożywiona, ale do głosowania nawet nie doszło, dlatego ogłoszono przerwę do wtorku 21 września. 

- Każdy z członków ma wypracowaną opinię, dyskusja cały czas trwa. Dyskusja jest aktywna, burzliwa. Myślę, że do wtorku należy się uzbroić w cierpliwość. Mam nadzieję, że we wtorek będę mogła coś konkretnego zakomunikować - relacjonowała Brykczyńska na antenie TVN24. We wtorek jednak decyzji podjąć się nie udało, dlatego KRRiT po raz kolejny będzie głosowała w środę.

Stacja TVN24 wystąpiła o koncesję w lutym 2020 roku. Według KRRiT problem z jej przedłużeniem stanowi "sytuacja właścicielska" grupy TVN. Rada w 2015 roku zgodziła się na to, by amerykański kapitał wszedł do TVN, ale teraz ma wątpliwości.

W lipcu 2021 roku do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Według nowych przepisów koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych mógłby uzyskać jedynie podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest on zależny od osoby spoza tego obszaru. Właścicielem TVN24 jest amerykańska spółka Discovery. 

W ubiegłym tygodniu Senat odrzucił nowelizację, w związku z czym projekt wróci do Sejmu. Tam wprowadzone zostaną poprawki. Kiedy to się stanie? Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki nie chciał odpowiedzieć na pytanie wprost. - Zrobimy tak, żeby zaskoczyć dziennikarzy. Wprowadzimy znienacka, któregoś dnia - powiedział. Zawetować ustawę może jeszcze prezydent Andrzej Duda

Więcej o: